prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Job shadowing OŠ Jagode Truhelke u Novom Sadu

Djelatnici OŠ Jagode Truhelke iz Osijeka sudjelovali su na Erasmus mobilnosti job shadowing u OŠ „Petefi Šandor“, Novi Sad. Cilj ove mobilnosti bila je usvajanje novih znanja i razvoj novih vještina. Cjelokupno iskustvo je značajno doprinijelo razvoju Erasmus ciljeva škole.

Škola “Petefi Šandor” odabrana jer važi za kvalitetnu i suvremenu školu usmjerenuna učenike. Ima oko 1 400 učenika, dva ravnatelja, preko sto zaposlenih. Nastava se odvija na mađarskom i srpskom jeziku. Škola ima šest odjela svakog razreda. Pored redovne nastave, učenici imaju mogućnost učenja i njegovanja materinjeg jezika i kulture na mađarskom, slovačkom i rusinskom jeziku. U prostorijama škole je stomatološka ambulanta, a u suradnji s Konfucije institutom organiziraju se besplatni sati kineskog jezika. Škola koristi Montessori program za rad s djecom s poteškoćama, a jednom godišnje učenici preuzimaju ulogu učitelja i organiziraju nastavu učiteljima. U cilju jačanja tjelesnog zdravlja u školi se organizira besplatna rekreacija za zaposlenike i za učenike.       

U job shadowingu su sudjelovale četiri zaposlenice OŠ Jagode Truhelke: Liana Mur, učiteljica razredne nastave; Višnja Cvek, učiteljica fizike, tehničke kulture i informatike; Anamarija Buzgo, učiteljica matematike i informatike; Irena Bando, stručna suradnica knjižničarka i Erasmus koordinatorica škole.

Aktivnosti koje su se provodile su uključivale:

  • nastavu na otvorenom – prikaz produbljivanja osjetila u izvornoj stvarnosti svjesnim doživljavanjem prirode oko sebe
  • kritičko mišljenje i sposobnost razumijevanja medijskih sadržaja
  • istraživačku nastavu o povijesti poznatih lokaliteta Novoga Sada te povezivanje s književnim dijelima
  • radionice fine motorike i razvoja kreativnosti oblikovanjem papira stupnjevitom izradom
  • rad na numeričkim zadacima s učenicima s posebnim potrebama korištenjem Montessorijevog pristupa matematici
  • razvijanje fonološke svjesnosti prepoznavanjem slova i glasova
  • razvoj fine motorike oblikovanjem te usklađivanje pokreta ruku s vizualnom percepcijom oblika slova
  • STEM radionice – rad s robotima pčelicama i rješavanje problema iz svakodnevnog života
  • jezične radionice učenja kineskog jezika
  • seminar o djeci s problematičnim ponašanjem
  • kreativno izražacanbjhe – izrada 3D božićnih zvijezda.

Sve su se aktivnosti odvijale tijekom četiri dana, a mobilnost je organizirala Erasmus koordinatorica osječke škole Irena Bando u suradnji s ravnateljem novosadske škole Zoltanom Arđelanom i njihovom pedagoginjom Elvirom Stefanović. Mobilnost je financirana sredstvima EU programa Erasmus+. Pogledajte album fotografija.