Kisela kiša štetno djeluje na biljke, životinje i građevine. Njezini su učinci pogubniji u blizini gradova i industrijskih područja. Može je otpuhati vjetar pa pada na udaljenostima od nekoliko tisuća kilometara od mjesta nastanka.
Na primjer, veći dio kiselih kiša u Kanadi posljedica je dima iz tvornica i električnih centrala u SAD-u. Iako su učinci kiselih kiša posve očiti, nitko ne zna zasigurno kako nastaju.
Sprečavanje pojave kisele kiše
Većina plinova koji stvaraju kiselu kišu najvjerojatnije potječe iz električnih centrala i tvornica ili iz ispušnih plinova motornih vozila. Ti se kiseli plinovi mogu smanjiti korištenjem onih vrsta ugljena i nafte koji sadrže malo sumpora, te pročišćavanjem otpadnih plinova kemijskim pročišćivačima prije ispuštanja iz dimnjaka tvornica i električnih centrala. U automobile se mogu ugraditi katalizatori koji smanjuju štetnost ispušnih automobilskih plinova. Dugoročno gledano, samo pažljivim korištenjem energije, čišćim tvornicama i smanjenjem broja motornih vozila, smanjit će se zagađenje zraka.
Tekst je prenesen s portala e-kako.