Glad nastaje kada u krvi nema određenih hranjivih sastojaka. Čim se to dogodi, poruka se šalje centru za glad u mozgu. Ovaj centar djeluje na želudac i crijeva kao kočnica. Sve dok u krvi ima dovoljno hrane, centar za glad usporava rad želuca i crijeva.
U trenutku kada iz krvi nestane ovih hranljivih sastojaka, centar za glad počinje utjecati na pojačanje rada želuca i crijeva. Zbog toga nam, kad smo gladni, često čujemo zvuk „krčanja“ crijeva.
Kad je čovjek gladan, ne osjeća potrebu za nekom posebnom vrstom hrane, već samo za hranom koja će ga zasititi. Pa ipak, samo jedna vrsta hrane ne može zadovoljiti čovjeka i nije zdrava. Zar ne bi bilo teško jesti isključivo krumpir, pa makar i u najrazličitijim oblicima? Međutim, ako se za objed pojede juha, meso, povrće i slatkiši u onoj količini koja je dostatna za jedan obrok, prehrana će biti pravilna a čovjek zadovoljan.
Kod potpuna gladovanja organizam mora trošiti svoje rezerve, u prvom redu mast u potkožnom tkivu i ugljikohidrate iz jetre i mišića, a kasnije i vlastite bjelančevine.
Koliko se dugo može živjeti bez hrane?
Staloženi i mirni ljudi mogu izdržati duže nego oni koji se lako uzbuđuju. Odrasli izdrže duže nego djeca.
Među životinjama također postoje razlike. Krpelj i stjenica mogu bez hrane izdržati čitavu godinu. Pas ugine poslije dvadesetak dana gladovanja. Male ptice ne mogu izdržati bez hrane više od pet dana. Ukoliko je životinja manja i živahnija, utoliko brže troši svoje zalihe hrane. Toplokrvne životinje ne mogu živjeti ako izgube više od polovice svoje normalne težine.
U današnje doba jedan od najvećih problema u svijetu je glad. Česta je pojava u nerazvijenim područjima svijeta u kojima je zbog zaostalosti u načinu obrade tla i zbog jednostavne geografske nemogućnosti razvitka vegetacije stanovništvo često izvrgnuto gladovanju. Posljedice gladovanja su: naglo mršavljenje, remećenje funkcija unutarnjih organa i živčanog sustava, opća slabost i na kraju smrt. Statistika govori da svake tri sekunde jedno dijete umre od gladi u Africi.