prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Kampanja “Budi muško, mijenjaj pravila“

Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar 1. i 2. listopada 2013. bila je domaćin stručnog skupa „INICIJATIVA MLADIĆA: promocija rodno ravnopravnih normi, zdravih životnih stilova i nenasilnog ponašanja mladih“, koji je okupio odgojno-obrazovne djelatnike Bjelovarsko-bilogorske županije. Posebno je značajno sudjelovanje mladića iz bjelovarske Obrtničke škole: Hrvoja, Josipa i Ivana koji su svojim dijeljenjem iskustva iz kluba “Budi muško“ obogatili cijeli rad skupa.

Voditelji ove edukacije bili su dr. med. Natko Gereš, direktor nevladine udruge Status: M i Mislav Mihael Mandir, koordinator programa Inicijativa mladića. Gost je bio i Luka Tomaš, član Foruma pravih muškaraca, potpisnik Deklaracije pravih muškaraca protiv nasilja nad ženama, ujedno i pjevač grupe Kinoklub koji uvelike podržava rada Statusa: M.

Organizacija mladih Status: M je nevladina organizacija kojoj je cilj unapređenje statusa mladih u društvu. U ova dva dana druženja, interaktivnih radionica, predavanja i otvorenih diskusija promišljalo se o pozitivnim životnim stilovima mladih. Bavili su se temama zdravlja, rodnosti i prevencije nasilja. Saznali su više i o samom programu “Inicijativa mladića“ koji je usmjeren na rad s mladićima u dobi između 13 i 19 godina, promociju pozitivnih stavova i ponašanja, te uključivanje dječaka i mladića u proces izgradnje boljeg društva.

Program se sastoji od nekoliko ključnih elemenata:

  • edukativnih radionica razrađenih po metodologiji Priručnika M (verificiran od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta na temelju stručnog mišljenja Agencije za odgoj i obrazovanje), te
  • kampanje „Budi muško, mijenjaj pravila“, fokusiranoj na mladiće i prevenciju nasilja.

Edukativni dio “Inicijative mladića“ gleda na mladu osobu u kontekstu u kojem živi, pa osim prevencijom nasilja, dio radionica se također bavi temama poput komunikacije, izražavanja emocija, pregovaranja, rodnih uloga i uloge moći unutar odnosa, prepoznavanja nasilja, alkohola i droga, aktivizma, etiketiranja, zdravlja i reproduktivnog zdravlja, te kontracepcije.

Izvorno, metodologija je razvijena s vodećim svjetskim stručnjacima na području rada s mladima (s fokusom na razvoj životnih vještina), u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom, koja je prije testiranja prilagođena za upotrebu u Hrvatskoj.

Sudionici bjelovarskog skupa izrazili su veliko zadovoljstvo i želju da ideju pozitivnog pristupa prema mladima nastave razvijati kroz satove razrednika i osnivanje klubova “Budi muško“  u svojim školama.