Zapravo, priča o dinosaurima nije ni završila tog nesretnog proljetnog dana prije 65 milijuna godina , jer dinosauri još uvijek žive među nama — mi ih samo zovemo ptice.
Danas znanstvenici sve ptice smatraju vrstom dinosaura, potomcima bića koja su preživjela masovno izumiranje na kraju krede. I da, to čak uključuje i piletinu. Godine 2008. znanstvenici su izvršili molekularnu analizu djelića 68 milijuna godina starog proteina Tyrannosaurus rexa i usporedili ga s nizom proteina koji pripadaju mnogim različitim životinjama. Iako su proteini iz aligatora bili relativno slični, daleko najbolji spoj pripadao je nojevima – najvećim pticama koje ne lete na Zemlji – i skromnoj kokoši.
Današnja kokoš je potomak još uvijek postojeće tropske ptice poznate kao crvena prašumska ptica i član reda ptica poznatih kao Galliformes (gallus znači “pijetao” na latinskom). Nakon početne studije iz 2008. godine, daljnja su istraživanja dokazala da genetska loza kokoši vrlo nalikuje lozi njenih predaka ptičjih dinosaura. Znanstvenici su čak zaključili da bi rekonstrukcija kromosoma T. rexa vjerojatno proizvela nešto slično kokoši, patki ili noju.
Dakle, kad sljedeći put budete jeli piletinu za večeru, mogli biste zastati i razmisliti o njenoj povezanosti s nekim od najstrašnijih zvijeri koje su ikad harale planetom.