Obje su škole različitim kreativnim projektima predstavile svoje jedinstvene interpretacije Priča iz davnine i značaj jedne od najpoznatijih hrvatskih spisateljica.
Odjeni se za povijest: VI. osnovna škola Varaždin
Izložba VI. osnovne škole Varaždin obuhvaća četiri haljine nastale prema Pričama iz davnine Ivane Brlić-Mažuranić koje su učenici marljivo stvarali tijekom prošle školske godine. Izrađene su u sklopu projekta za darovite učenike Mali (i) velikani, a aktivnost je nazvana Odjeni se za povijest. Voditeljice projekta bile su učiteljica likovne kulture Maja Šarec Dvorski, učiteljica razredne nastave Ružica Trogrlić te stručna suradnica knjižničarka Nataša Narančić.
Projekt oslikavanja haljina osmišljen je s ciljem poticanja kreativnog izražavanja te istraživanja života i djela Ivane Brlić-Mažuranić, kao i upoznavanja životnoga stila 19. stoljeća općenito. Za oslikavanje je odabrana jednostavna tkanina žutica koja je pogodna za slikarske tehnike, a kojom se istovremeno očuvao duh vremena u kojem je živjela Ivana Brlić-Mažuranić. Svaka je haljina oslikana prema motivima jedne od Priča iz davnine čime su oživljeni likovi, pejzaži i motivi Ivaninih djela.
Tri su haljine, one inspirirane pričama Sunce Djever i Neva Nevičica, Ribar Palunko i njegova žena te Bratac Jaglenac i sestrica Rutvica, oslikavali zajedničkim snagama učenici od petih do osmih razreda. Učiteljica likovne kulture strpljivo ih je vodila u tom kreativnom procesu podučavajući ih tehnikama pravilne primjene boja za tkaninu te korištenju kontura za naglašavanje detalja. Uz njezinu pomoć prenijeli su svoj doživljaj priča odnosno njihovih likova i motiva.
Četvrtu haljinu, nadahnutu Šumom Striborovom, oslikavali su u školskoj knjižnici učenici tadašnjeg 4. c razreda (danas 5. c) pod vodstvom učiteljice Ružice Trogrlić. Učenici su u manjim grupama bili zaduženi za različite motive: jedni su slikali Domaće, a drugi pejzaže šume i tako stvarali kontrastne motive i boje. Isti je razred sa svojom učiteljicom izrađivao i šešire s motivima Šume Striborove koji su također dio izložbe.
Nakon oslikavanja dijelova haljine, učiteljica Ružica povezala ih je krojeći ih za četiri učenice koje će tijekom ove školske godine u ulozi Ivane Brlić-Mažuranić posjećivati razrede i predstavljati njezina djela.
U izložbenom prostoru knjižnice haljine su upotpunjene fotografijama koje prikazuju kreativni proces nastanka, kao i same haljine na modelima – učenicama za koje su dizajnirane. Uz haljine, izloženi su i kratki tekstovi o inspiraciji za svaku od njih što posjetiteljima koji razgledaju izložbu može pomoći da bolje shvate značenje projekta, ali i da se bolje upoznaju s pričama Ivane Brlić-Mažuranić koje su im manje poznate.
S Ivanom kroz svijet bajki: OŠ Sračinec
Izložbom OŠ Sračinec predstavljeni su plakati, posteri i stripovi nastali tijekom projekta S Ivanom kroz svijet bajki koji je spojio likovno stvaralaštvo, književnost i poticanje čitanja, kao i čitanje na stranim jezicima. Voditeljica projekta bila je prof. Snježana Tramburovski, a suradnice i suvoditeljice na projektu bile su prof. Anita Prester i magistra likovne pedagogije Dora Bakek.
Voditeljice projekta odlučile su surađivati tijekom godine i u stalnom dogovoru i suradnji povezivati obrazovne ishode nastavnih predmeta Hrvatskog jezika, Engleskog jezika i Likovne kulture s jedinstvenim sadržajem – djelima Ivane Brlić-Mažuranić. Prvenstveno su polazišni tekstovi za učenike od 5. do 8. razreda bile Priče iz davnine i Autobiografija koju je napisala sama Ivana.
Planirani ishodi za predmet Hrvatski jezik pod vodstvom učiteljice Snježane Tramburovski ostvarivali su se aktivnostima koji su u konačnici dali obrazovne materijale predstavljene na izložbi, a ujedno su povezani s nastavom Engleskog jezika i Likovne kulture.
Tijekom godine na satu Engleskog jezika i pod vodstvom učiteljice Anite Prester učenici su čitali dijelove bajki Croatian Tales of Long Ago Ivane Brlić-Mažuranić te izrađivali rječnik neobičnih riječi korištenih u bajkama s njihovim prijevodom. Također su na engleskom jeziku osmisliti strip i kviz na odabrane bajke iz Priča iz davnina.
Aktivnosti vezane za satove Likovne kulture osmišljavala je učiteljica Dora Bakek, a objedinjuju različite pristupe ovoj temi. Tako su 5. razredi provodili modeliranje figura Regoča i Kosjenke iz gline/plastelina prema zamišljanju na temelju pročitanog teksta, a 6. razredi izrađivali nastavak bajke po dogovoru korištenjem aplikacije za izradu stop-animacije Stop Motion Studio i modne dodatke (šešire) inspirirane stilom IBM. Crtanje/slikanje portreta Ivane Brlić Mažuranić prema predlošku bilo je predviđeno za sedme razrede, a izrada ilustracija inspiriranih bajkom Šuma Striborova za 8. razred.
U gradskoj je knjižnici tako predstavljen niz vrlo lijepih plakata s rječnikom manje poznatih riječi za nekoliko bajki iz zbirke, kao i stripovi koji prikazuju značajne epizode iz Ivanina života, a u kojima su učenici koristili vizualno pripovijedanje kako bi na razigran i edukativan način približili posjetiteljima njezinu biografiju.
Izložba obuhvaća i e-knjigu o projektu koja detaljno prikazuje sve aktivnosti i radove zajedno s imenima učenika. Na taj se način posjetiteljima omogućuje da u potpunosti dožive bogatstvo i raznolikost kreativnih uradaka nastalih tijekom projekta.
Možete ju pogledati na poveznici: https://read.bookcreator.com/76T2XciAo5czzBapRw84UjKxfOz1/DnYmMwynSwSaeakVVehrvQ
Povezane zajedničkom temom, a opet jedinstvene u svojem pristupu, obje izložbe svjedoče o tome kako književna djela mogu biti nadahnuće za likovno izražavanje i kritičko promišljanje. Raznolikim maštovitim aktivnostima učenici su na zanimljive načine istraživali život i djelo Ivane Brlić-Mažuranić, razvijali vještine timskoga rada, čitali s razumijevanjem i kreativno se izražavali. Posjetiteljima knjižnice koji su izložbu razgledali uspjeli su na dojmljiv način približiti djelić Ivanina života. Otkrili su im nove detalje o njezinoj osobnosti i značaju te dodatno potaknuli zanimanje za njezinu književnu ostavštinu.
Napisale:
Snježana Tramburovski, OŠ Sračinec
Nataša Narančić, VI. OŠ Varaždin