Leptiri (Lepidoptera) spadaju u red kukaca (Insecta). Kukci imaju egzoskelet (vanjski kostur), tijelo im je podjeljeno na tri glavna djela (glava, prsište i zadak) te imaju tri para spojenih nogu na području prsišta. Leptire još zovu „scaly wings”, što znači „ljuskava krila”.
Životni ciklus leptira sastoji se od četiri djela, pri čemu je svaki radikalno drugačiji od ostalih. Leptir kreće u svoj životni ciklus kao jaje. Iz jajeta se nakon 5 do 10 dana izlegne larva (gusjenica) koja se počinje hraniti i rasti tijekom iduća 2 do 4 tjedna, nakon čega se pretvara u kukuljicu. Unutar kukuljice dolazi do preobrazbe u leptira koja traje 10 do 15 dana. Cijeli proces zove se metamorfoza („promjena oblika”). Konačno, leptir izlazi van kukuljice.
Životni vijek leptira
Koliko dugo žive leptiri ovisi o mnogo stvari. Prije svega ovisi o veličini i vrsti leptira, gdje žive i u koje doba godine postaju odrasle jedinke. Leptir manje veličine će živjeti kraće od većeg leptira, ali to nije jedini faktor koji određuje životni vijek. Leptiri su hladnokrvne životinje zbog čega klima ima veliki utjecaj na njih. Primjer je leptir monarh (Danaus plexippus) koji migrira sa sjevera Amerike (Kanada) na obale Kalifornije i Meksika. Ako ovi leptiri nisu migrirali prije dolaska hladnijeg vremena, onda hiberniraju do povratka toplijeg te time tehnički produžuju svoj životni vijek. Uz klimu, produženje životnog vijeka još ovisi i o životnom stadiju u kojem se nalazi leptir.
Postoje vrste leptira koje žive jedan ili dva dana (vrste Lycaena phlaeas i Cupido minimus), dok već spomenuti leptir monarh može živjeti od 6 do 12 mjeseci. Ipak, prosječan životni vijek većine leptira iznosi oko dva tjedna.
Nakon svega navedenog, možemo dati odgovor na pitanje: „Istina je da postoje leptiri koji žive jedan dan, ali zabluda je da se radi o svim leptirima.”
Tekst je prenesen s portala Biologija.com.hr.