Ova aktivnost povezala je obilježavanje Medijskog dana pismenosti s temom financijske edukacije, naglašavajući važnost kritičkog promišljanja o digitalnim sadržajima povezanima s financijama.
Predavanje je bilo namijenjeno učenicima 3. a i 2. b razreda, a njegov cilj je bio osvijestiti mlade o utjecaju finfluencera – influencera koji putem društvenih mreža promoviraju financijske savjete, ulaganja i potrošačke navike.
Kroz interaktivnu raspravu, učenici su analizirali kako takvi sadržaji oblikuju stavove o štednji, ulaganju i upravljanju novcem te koje su prednosti i rizici oslanjanja na neslužbene izvore financijskih informacija.
Uz primjere iz stvarnog života, učenici su istraživali pouzdanost financijskih savjeta na društvenim mrežama, učili kako prepoznati manipulativne strategije te donositi informirane odluke o osobnim financijama. Povezivanjem financijske pismenosti i kritičkog medijskog razmišljanja, učenici su stekli vrijedna znanja o digitalnom utjecaju na financijsko ponašanje.
Predavanje su održale nastavnice mentorice Aleksandra Hohnjec, mag. oec., koja predaje Kompjutorsku daktilografiju i Poslovne komunikacije, te Gorica Risović, dipl. oec., predavačica Bankarstva i osiguranja, Statistike i Pravnoga okružja poslovanja. Učenici su stekli dublje razumijevanje financijske pismenosti u kontekstu suvremenih digitalnih izazova. Tijekom predavanja učenici su aktivno sudjelovali u raspravi, dijelili vlastita iskustva te postavljali pitanja o sigurnosti online ulaganja i prepoznavanju financijskih prijevara. Poseban naglasak stavljen je na važnost provjere izvora informacija prije donošenja financijskih odluka.
Ovaj edukativni događaj naglasio je važnost razvijanja kritičkog stava prema informacijama koje mladi svakodnevno konzumiraju putem interneta, potičući ih na odgovorno upravljanje vlastitim financijama u digitalnom dobu.