Međunarodna muzejska zajednica pokrenula je obilježavanje 1977. (ICOM), koje se od 1992. provodi na određenu temu. Iniciranje obilježavanja u Hrvatskoj, vodi od 1980. Muzejski dokumentacijski centar, koji je ujedno promotor cijele manifestacije.
S ciljem promoviranja svoga rada muzeji organiziraju različita događanja. U Hrvatskoj, programi posvećeni manifestaciji započinju u travnju s realizacijom edukativne muzejske akcije (EMA-e), a završavaju na Međunarodni dan muzeja ili Europsku noć muzeja, koji se održava vikendom najbližem datumu manifestacije.
Međunarodni savjet za muzeje (ICOM) sa sjedištem u Parizu izborom ovogodišnje teme Međunarodnog dana muzeja – “Muzeji, održivost i dobrobit” ukazuje na prisutnost niza gorućih okolišnih i društvenih kriza te na ulogu muzejskih institucija u poticanju pojedinca i zajednice na pozitivne promjene važne za održivu budućnost.
Tema se u 2023.-oj godini oslanja na tri izdvojene problematike suvremenog života navedene u UN-ovim ciljevima održivog razvoja. Prva se odnosi na očuvanje globalnoga zdravlja. Promiče se zdravlje pojedinaca, posebno očuvanje mentalnog zdravlja i ublažavanje posljedica društvene izolacije kao rezultata svjetske zdravstvene pandemije, dodatno narušeno gušenjem demokratskih procesa u suvremenim društvima. Druga tema tiče se važnosti poduzimanja hitnih mjera za borbu protiv poremećaja klime kojoj svjedočimo te zalaganja za implemetaciju novih praksi za razvoj gospodarstva s niskim udjelom ugljika.
Treća izdvojena tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana muzeja usmjerena je zaštitu, obnovu i promicanje održive uporabe kopnenih ekosustava. Ona uključuje zalaganje za održivo upravljanje, koje započinje na lokalnoj razini nakon čega slijedi podizanje društvene svijesti o opasnostima gubitka bioraznolikosti.