Često se žalimo kako učenici previše svoga vremena provode ispred računala ili uz mobitel koristeći razne aplikacije.
GLOBE program (Global Learning and Observations to Benefit the Environment) – Cjelovito učenje i opažanje za dobrobit okoliša, znanstveno je obrazovni program namijenjen učenicima osnovnih i srednjih škola. Ovim programom, učenici u neposrednom okruženju obavljaju kontinuirana mjerenja u području atmosfere, vode, tla i biljnog pokrova. Prikupljeni se podaci koje učenici prikupe unose se u jedinstvenu svjetsku bazu podataka GLOBE programa. Mjereći i opažajući značajke okoliša u istraživačkom području škole, učenici upoznaju i na neposredan način doživljavaju svoje okruženje, upoznaju znanstvene metode mjerenja, prikazivanja i tumačenja podataka, povezuju školska znanja s praktičnim i terenskim radom, razvijaju osjetljivost i pozitivan odnos prema okolišu.
Rezultati učeničkih mjerenja i praćenja niza parametara iz okoliša više od 20 000 uključenih škola iz više od stotinu zemalja cijelog svijeta, slijevaju se u jedinstvenu GLOBE bazu podataka. Pristup podacima dostupan je sudionicima programa GLOBE, ali i drugim zainteresiranim sudionicima na mrežnoj stranici GLOBE.
U posljednjih nekoliko godina GLOBE je razvio nekoliko mobilnih aplikacija koje omogućavaju učenicima unos podataka na licu mjesta. Aplikacije pružaju mogućnost fotografiranja područja uzorkovanja i slanje svih prikupljenih podataka u istom trenutku. Razvojem aplikacija, GLOBE program omogućio je uključivanje građana u prikupljanje podataka. Učenici uključeni u GLOBE program godinama su uključeni u “Citizen Science”, a ovim putem se krug djelovanja znatno proširuje.
GLOBE Observer je aplikacija koja omogućava građanima sudjelovanje u prikupljanju podataka o promjenama u okolišu čime daju prilog znanstvenim istraživanjima. U ovoj aplikaciji do sada su u Hrvatskoj dostupne četiri mogućnosti:
1. GLOBE clouds
Učenici u svakom trenutku mogu odrediti postotak prekrivenosti neba oblacima, vrstu oblaka i tragova aviona, fotografiraju naoblaku, dok aplikacija sama određuje lokaciju. Kada su podatke unijeli u aplikaciju, mogu ih odmah poslati u GLOBE bazu podataka. Učenici svoje opažanje mogu usporediti sa opažanjem NASA-inog satelita.
2. GLOBE mosquito habitat mapper
Ova aplikacija ima veliku ulogu u zemljama u kojima komarci prenose različite bolesti. U školama se počela koristiti prije dvije godine. Škole su izradile su projekt od rasprostranjenosti ličinki komaraca u okruženju Osijeka. Mobitelom i nastavkom za kameru, učenici fotografiraju svaku prikupljenu ličinku, a aplikacija sama određuje kojoj vrsti komaraca pripada.
3. GLOBE Land Cover
Budući da NASA-ini sateliti ne mogu sve snimiti tako detaljno kao čovjek, ovo je odlična aplikacija kojom znanstvenici dobivaju stvarni uvid u pokrovnost sa tla. Učenici fotografiraju i određuju pokrovnost u svakom mogućem trenutku, šalju podatke u GLOBE bazu podataka. Zatim uspoređuju svoje opažanje s opažanjem NASA-inog satelita.
4. GLOBE Trees
Posljednja u nizu aplikacija koja nam je dostupna, omogućuje učenicima odrediti visinu stabla pomoću mobitela. Oni će slijediti upute, a aplikacija sama izračuna visinu stabla. Prikupljene podatke i fotografije šalju u svjetsku bazu podataka. U okviru European Phenology Campaign razvili su aplikaciju GrowApp. Učenici nekoliko puta tjedno fotografiraju stablo s istoga mjesta i stvaraju kratku animaciju o promjenama na tome stablu tijekom godine. U okviru ovog projekta škole se udružuju i uspoređuju istovrsna stabla u različitim dijelovima Europe.
Sve ove aplikacije, omogućile su nam provođenje GLOBE programa i za vrijeme nastave na daljinu. Učenici su imali dobar razlog izaći, prošetati u prirodi i istraživati.