Koliko dnevno možemo učiti?
– Što više učite, to će vam biti lakše dalje učiti. Slušajte svoje tijelo. Preporuka je da uzima pauzu od pet minuta svakih sat do sat i pol vremena. Naglasio bih da ta pauza mora biti – da ne radite ništa. Pauza nije da onda uzmete mobitel i vidite što se događa, već da maknete sve od sebe te da doslovno gledate u prazno ili legnete u krevet i zatvorite oči. To je odmor, naglasio je Smilović.
San, zdrava prehrana i kontinuirano učenje
Za zdravlje mozga na prvom mjestu je san i to najmanje osam sati dnevno. Sve manje od toga ubrzava starenje mozga, povećava aktivnost upale u tijeku i ugrožava zdravlje mozga.
– Nakon 60. godine se može pričati o sedam sati. No to je bio minimum, naglasio je Smilović i dodao da je osim toga vrlo važna pravilna i zdrava prehrana. Treba izbjegavati pretilost i imati uravnoteženu raznovrsnu prehranu, rekao je Smilović i napomenuo da je izuzetno bitno i kontinuirano učenje kroz cijeli život.
Za zdravlje mozga – radite ono što vam je teško
Treniranje mozga nije igranje društvenih igrica ili rješavanje križaljki.
– Trebate raditi stvari koje su vam teške. Najčešće se preporučuje učenje novog stranog jezika, nakon 40. ili 50. godine. Preporučuje se učenje nekog područja s kojim niste imali prije nikakvog kontakta, pa ako ste npr. u STEM području, onda bi to bilo – učenje umjetnosti. Rješavanje križaljki ima benefit za mozak prvih 2-3 dana, ali nakon što naučite pravila za rješavanje križaljki, to onda više nije učenje, treniranje mozga, to je razonoda, izjavio je Smilović.Dr. Smilović: Budite znatiželjni
Znači, treba raditi radnje od kojih vas baš ‘boli’ mozak, ono gdje osjećate da vam je puno, da vam je teško, to je radnja koja pomaže mozgu.
– Moj iskren savjet svima je nemojte prihvatiti ili reći da svijet funkcionira na jedan način – tj. budite uvijek znatiželjni. Svijet funkcionira na milijun različitih načina, a mi smo tu da otkrivamo koji su sve to načini i da vidimo na kakve sve moguće puteve možemo otići, rekao je Smilović.