Projekt “Pružimo djeci ruku ljubavi” je bio cjelogodišnji projekt. Projekt je započeo u listopadu 2019. godine i trajao je do lipnja 2020. godine. Cilj projekta je bio provesti odabrane programske aktivnosti s djecom i za djecu, potaknuti druge udruge, ustanove i organizacije za djecu da i one svojim aktivnostima obogate programe Dječjeg tjedna i Međunarodnog dana djeteta i drugih događaja vezanih za djecu.
Projektom su željeli promicati jednakosti djece s teškoćama u razvoju, i mladih s invaliditetom i njihovo socijalno uključivanje u redoviti odgojno-obrazovni proces i zajednicu s vršnjacima. Projektni partneri su izabrali nekoliko datuma, koje su obilježili s učenicima, a uratke su postavili na mrežnim stranicama Twinspace projekta.
Predloženi dani:
- Dječji tjedan – prvi tjedan u listopadu
- Međunarodni dan nenasilja – 2. listopada 2019. godine
- Međunarodni dan djevojčica – 11. listopada 2019. godine
- Dan ljubaznosti – 13. studenog 2019. godine
- Međunarodni dan djeteta – 20. studenog 2019. godine
- Međunarodni dan zagrljaja – 21. siječnja 2020. godine
- Svjetski dan sindroma Down – 21. ožujka 2020. godine
- Međunarodni dan odgoja bez batina – 30. travnja 2020. godine
- Međunarodni dan obitelji – 15. svibnja 2020. godine
Komunikacija se odvijala prekoTwinspacea i videokonferencija. Za sudionike projekta kreirana je i Facebook grupa radi što bolje komunikacije među partnerskim školama. Učenicima je izrazito bio zanimljiv projekt “Mjesečeve zgode”. Cilj projekta je bio upoznati učenike s prvim letom ljudi na Mjesec i njegovim posljedicama na cijeli ljudski rod. Kombiniranje različitih metoda i oblika rada u različitim nastavnim situacijama, utjecali su na razvoj dječje znatiželje, kreativnosti i maštovitosti. Autorice oba projekta su učiteljice Ivana Bašić iz Osnovne škole Opuzen i Lidija Hatadi iz Područne škole Farkaševac.
U projektu “We travel around Europe” upoznavali su se s načinom života u drugim europskim zemljama. Ciljevi projekta su:
- Razvijanje pozitivnog stava prema kulturnoj baštini europskih zemalja:
- Promicanje međukulturalnog razumijevanja, tolerancije i solidarnosti, upoznavanje drugih nacija i zemalja svjesni vlastitog kulturnog identiteta
- Razvijanje socijalnih, komunikacijskih, istraživačkih vještina
- Jačanje znatiželje, tolerancije, ustrajnosti.
U projektu “My school, my town from Septembar till June 2019./2020.” učenici su proširili svoje komunikacijske i suradničke vještine sklapanjem novih prijateljstava. Kao građani Europske unije imali su priliku predstaviti svoj grad i školu vršnjacima iz EU.
Sve recenzije su bile pozitivne. Očekivani rezultat je vrlo strukturiran. Pedagoške metode i tehnike su kreativne i dobro prilagođene temeljnim uvjetima. Projektni rad je uključen je u ciljeve i sadržaj kurikuluma. To je jasno i temeljito opisano u dokumentu. Ovaj multidisciplinarni pristup očituje se i u sadržaju i ciljevima projekta, kao i u osmišljavanju značajnog broja aktivnosti ili konačni rezultat. Osim što su alati i posredovanje nastavnika primjereni, uočava se da učenici kreativno koriste alat, da su uključeni u predlaganje i odabir alata. Svi sudionici imaju pristup radnom prostoru. Odjeljci se koriste učinkovito i organizirano. Svi ciljevi i očekivani rezultati su postignuti. Stupanj postignuća svakog od ciljeva i rezultate dokumentiran je. Diseminacija je uključena. Dobivene oznake kvalitete učenicima i učiteljici su dodatni motiv za dalje.