U skladu s fokusom ovogodišnje Noći knjige na umjetnu inteligenciju ovaj literarni natječaj odabire tu vrlo aktualnu temu, ali s malim pomakom pa je prigodno nazvat – Uvjetna inteligencija.
Književnost se umjetnom inteligencijom bavi još od 19. stoljeća, od objave romana Samuela Butlera Nigdina (Erewhon) 1872. godine. U svojevrsnom eseju unutar teksta, naziva Book of the Machines, inspiriran Darwinovom teorijom evolucije, autor predviđa da bi strojevi mogli razviti svijest. Karel Čapek pak, u čuvenom dramskom tekstu R.U.R. 1920. godine, prvi put upotrebljava naziv „robot“.
U distopijskoj slici svijeta, u kojoj smo robote učinili „previše sličnima“, oni, nezadovoljni svojim statusom, dižu ustanak i uništavaju čovječanstvo. Zrelo dvadeseto stoljeće u području znanstvene fantastike obilježili su Isaac Asimov, Robert A. Heinlein i Arthur C. Clarke. Pitanja koja su vizionarski postavili tada, sada postaju stvarnost koja dotiče sve: ugrožava li ili pomaže umjetna inteligencija razvoj ljudske inteligencije, do koje granice se ljudska bića mogu i smiju oslanjati na umjetnu inteligenciju, hoće li umjetna inteligencija razvojem poprimiti ljudske osobine ili će ljudska bića poprimiti osobine umjetne inteligencije, u kojim područjima možemo imati koristi od umjetne inteligencije, a gdje je prostor u kojem postoji velika opasnost od njene zloupotrebe, u čijim rukama je odgovornost za dalji razvoj umjetne inteligencije, a u čijim odgovornost za razvoj čovječanstva…
Organizatori pozivaju sve zainteresirane da svoja razmišljanja na ovu temu izraze u pisanom obliku, u formi koja najviše odgovara njihovom načinu izražavanja i doživljaju ove teme.
U natječaju sudjeluju učenici osnovnih i srednjih škola u dvije kategorije:
- 5. – 8. razred osnovne škole
- 1. – 4. razred srednje škole.
Na natječaj se prijavljuju literarni radovi
Rad mora biti originalan – ne smije prethodno biti objavljen ili posuđen iz nekog već napisanog djela te svaki rad mora sadržavati sljedeće podatke:
- ime i prezime učenika, razred
- naziv i adresu škole
- ime i prezime stručnog suradnika školskog knjižničara, kontakt (telefon, adresu e-pošte).
Stručni suradnici školski knjižničari, sami ili u suradnji s učiteljem/predmetnim nastavnikom, odabiru tri najbolja rada iz svoje škole i prijavljuju svaki zasebno do 18. travnja 2023. godine u ponoć, putem obrasca prijave.
Više informacija o ovom natječaju potražite ovdje.