Na kreativnim su radionicama učenici od reciklirane plastike izrađivali nakit, odjevne predmete, igračke, posude za cvijeće, namještaj za školsku knjižnicu i hranilice za ptice. Platnene torbe, sašivene od starih plahti i jastučnica, oslikane su eko-motivima i porukama.
Liliana Solomon, mlada znanstvenica iz New Yorka, poučila je učenike o važnosti aktivizma građana u zaštiti okoliša i podijelila svoja iskustva iz Amerike. Kako ne bi sve ostalo samo na riječima, pobrinuli su se učenici mirno prosvjedujući u Osijeku. Upozorili su građane na štetnost plastičnih vrećica i jednokratne plastike. Zanimanje medija i javnosti svakako nije izostalo.
Izložba učeničkih fotografija „Plastični horizont“ u Belom Manastiru ukazala je na velik problem plastičnog otpada kako u Slavoniji i Baranji tako i u zaljevima Norveške, delti Dunava u Rumunjskoj i u glavnom turskom ljetovalištu Antaliji.
Tijekom jednodnevnog izleta u Zagreb razgledali su znamenitosti hrvatske metropole i zabavili se u Muzeju iluzija. Od Petre Andrić iz hrvatskoga Greenpeacea doznali su više o problemu mikroplastike koja čini 80 % ukupnog otpada na Mediteranu.
Radionica s mikroskopima i proučavanje donesenih uzoraka vode iz zemalja sudionica projekta ukazala je na problem onečišćenja vode u svim mjestima. Tijekom su razgovora učenici predložili načine kako svatko u svojoj lokalnoj zajednici može pokušati riješiti taj ozbiljni ekološki problem. Ideja u kojem će smjeru dalje djelovati nije nedostajalo, a posađeno drvo prijateljstva u školskom vrtu podsjetnik je da škole uključene u projekt „Kids Against Plastic Pollution“ biraju planet, a ne plastiku.
U rujnu baranjski učenici putuju u posjet prijateljima u Rumunjskoj, a dotad svi zajedno, iako na različitim krajevima Europe, nastavljaju borbu protiv plastičnog zagađenja.