Mali kneževački folkloraši pobrinuli se da programom dobrodošlice na najbolji mogući način predstavu bogatu baranjsku kulturu i tradiciju. Ravnateljica Jadranka Sabljak poželjela je gostima toplu dobrodošlicu, istaknuvši kako se nada da će učenici i učitelji uživati u zajedničkom učenju i druženju. Izrazila je važnost suradnje dviju europskih škola, naglašavajući da ovakvi projekti doprinose razmjeni znanja i iskustava, ali i stvaranju prijateljstava.
Gosti su zatim krenuli u obilazak školske zgrade koja je početkom nastavne godine zasjala zahvaljujući dobivenoj opremi u Eksperimentalnom programu “Osnovna škola kao cjelodnevna škola: Uravnotežen, pravedan, učinkovit i održiv sustav odgoja i obrazovanja”.
U nastavni proces slovački učenici bili su uključeni s hrvatskim vršnjacima sedmih i osmih razreda. Prvi dan na Satu razrednika igre upoznavanje doprinijele su da sramežljivost polako nestane. Na satu Hrvatskoga jezika učenici su sudjelovali u ineterpretacij lirske pjesme o važnosti međuljudskih odnosa i odlikama dobrog čovjeka. Učenici i učitelji koji su sudjelovali na tom satu izašli su iz učionice bogatiji za jedno međuljudsko pozitivno iskustvo. Na satima Informatike poigrali su se s umjetnom inteligencijom koristeći na siguran i odgovoran način različite aplikacije. Njihov natjecateljski duh došao je do izražaja tijekom kviza u kojem su pokazali zavidno znanje o Lijepoj našoj. Na satu Likovne kulture istražili su svoje emocije i kreativno se izrazili crtajući mandale, istovremeno razvijajući svijest o važnosti mentalnog zdravlja, što je ujedno i bila tema njihovog prošlogodišnjeg eTwinningovog projekta.
Radionica “Hovoríš po chorvátsky? – Základy chorvátčiny” pokazala je da su hrvatski i slovački jezik po mnogočemu slični. Sudionici su naučili predstaviti se na hrvatskome jeziku te osnovne fraze potrebne za ugodniji im boravak u Hrvatskoj. Sve jezične barijere tijekom četverodnevnog druženja bile su manje-više premostive, a tzv. lažni prijatelji ova dva slavenska jezika su sve samo nasmijali jer, primjerice, na slovačkom jeziku se da netko miriši kaže “vonjaš”.
Učenici su istraživali svijet robotike na radionici izrade i programiranja vlastitih robota, radeći u timovima i suočavajući se s raznim izazovima. Ova aktivnost potaknula je suradnju, kreativnost i ljubav prema STEM područjima. S ponosom su svi predstavili svoje robote i demonstrirali njihove mogućnosti.
Na glazbeno-plesnoj radionici, učenici su učili plesne pokrete i koreografije uz različite glazbene stilove. Plesali su zajedno, razvijajući ritmičke vještine i uživajući u zajedničkom izražavanju pokretom.
U učionici opremljenom novom školskom kuhinjom, učenici su pripremali bruskete. Osvježili su svoje znanje o nutritivnim vrijednostima namirnica, jer, ne kažu bez razloga, u zdravom tijelu je zdrav duh.
Na quilling radionici, učenici su učili tehniku izrade umjetničkih radova koristeći papirnate trakice koje su savijali i oblikovali u razne oblike. Ova kreativna aktivnost omogućila im je izražavanje mašte i razvoj finih motoričkih vještina dok su izrađivali magnetiće.
U školskoj zadruzi učenici su koristili šivaće mašine za izradu gumica za kosu. Dvosatnim praktičnim radom pokušali su što više unaprijediti vještine šivanja te su uz pomoć školske knjižničarke stvorili unikatne gumice za kosu.
Iz prve ruke su vidjeli na koji način funkcionira cjelodnevna nastava sudjelovajući u svakodnevnim 15-minutnim rekreacijskim pauzuma na svježem zraku igrajući se na školskom igralištu.
U školskom dvorištu, slovački i hrvatski učenici zajednički su zasadili drvo prijateljstva, simbolizirajući njihovu međusobnu povezanost i suradnju.
Šetnjom se najbolje upoznaje mjesto, a Popovac, kao malo selo, to svakako omogućuje. Obišli su i Svetište Marija Lurd.
Susret s načelnikom Popovca, gospodinom Zoranom Kontakom, bio je prilika za razmjenu iskustava i jačanje veza s lokalnom zajednicom. U vijećnici su im posluženi sokovi i slastice, dok su slušali o uspjesima i izazovima obiju općina, što ih je sve navelo na razmišljanje o mogućim rješenjima.
Posjetili su i Park prirode Kopački rit. Tijekom edukativnog programa upoznali su biljne i životinjske vrste močvarnog staništa i tradicionalnu arhitekturu. Na pristaništu na jezeru Veliki Sakadaš započela je njihova uzbudljiva avantura u čudesni svijet poplavne doline Dunava. Prekrasan, sunčan jesenski dan upotpunjen je relaksirajućom šetnjom drvenom šetnicom.
U Belom Manastiru svakodnevno su razgledavali znamenitosti, a najviše ih je dojmio simbol grada i predivna priča o obnovljenoj građevini iz zaborava. Naime, u Etnološkom centru baranjske baštine doživjeli su bogatstvo etničkih karakteristika, tradiciju i način života ljudi koji ovo područje naseljavaju od davnina.
Izlet u Osijeku započeli su u centru grada na Trgu Ante Starčevića. Očarala ih je Crkva svetog Petra i Pavla, poznata po svojoj veličanstvenoj arhitekturi i povijesnom značaju. Neki su odmah primijetili kako ih Grad na Dravi podsjeća na slovački grad Prešov. Dan su završili opuštajućom šetnjom osječkom promenadom.
Sve je započelo prošlogodišnjim videopozivom i kulminiralom susretom uživo u Hravtskoj. Svaki rastanak je pomalo težak, ali ovo nije bilo zbogom. Baranjski učenici s nestrpljenjem čekaju dan kada će uzvratiti posjet svojim slovačkim prijateljima. Njihova europska priča svakako se nastavlja. Naime, stretnutie je naplánované už túto jar!