Manifestacija je započela s interaktivnim predavanjem “Lov na kozmičke zvijeri” koje je održala dr. sc. Lana Ceraj, vanjska suradnica na IRB-u i FER-u te članica MUZZA-e, udruge za popularizaciju znanosti. Učenici su se također istaknuli kao uspješni voditelji radionica. Posebno treba izdvojiti radionicu “Radio Sunce” koju je vodila Suzana Galović sa svojim učenicima iz SŠ Preloga, te prezentaciju “Buduće zanimanje Astrofizičar” koju je predstavio Marko Movre s učenicima iz XV. gimnazije.
Astrofotografija
Nakon inspirativnih radionica i predavanja, posjetitelji su uživali u predavanju “Pogled prema kozmičkoj zori” koje je održao dr. sc. Vibor Jelić s Instituta Ruđer Bošković. Dr. sc. Jelić je svojim strastvenim pristupom i širokim znanjem oduševio prisutne, otvarajući prozor u najdalje kutke svemira.
Astrofotografija je također bila velika tema dana, a Branko Nađ je svojim predavanjem i izložbom “Hrvatska pod zvijezdama” donio spektakularne prikaze noćnog neba kroz objektiv svoje kamere. Izložba je privukla mnoge posjetitelje svojim fascinantnim prikazima zvjezdanog neba.
Promatranje Sunca
Posjetitelji su također imali priliku promatrati Sunce, njegove pjege i prominencije teleskopom uz stručno vođenje Damira Hržine iz Zvjezdarnice Zagreb i Alana Jadanića, člana Zagrebačkog astronomskog saveza.
Drugi dan AstroFesta u Zagrebu donio je niz interaktivnih radionica i predavanja koja su još jednom dokazala koliko astronomija može biti inspirativna i zabavna za sve uzraste. Program je bio ispunjen edukativnim aktivnostima koje su posjetiteljima omogućile da istraže svemir na kreativan i znanstveno utemeljen način.
Interaktivne radionice
Radionice su bile raznolike i prilagođene svim znatiželjnicima. Tihomir Razum vodio je radionicu “Ostavi svoj trag u svemiru” gdje su sudionici imali priliku simbolično postati dio svemira. Helena Gustović Ljubić je kroz radionicu “Zvjezdani origami” spojila umjetnost i astronomiju, dok je Igor Naglić kroz “Kako Sunce zna koliko je sati?” objasnio zanimljiv koncept solarnog vremena.
Dolazak proljeća obilježen je radionicom “Dobro nam došlo proljeće” koju je vodila Antonija Miškulin Tot, dok su učenici OŠ Pantovčak predstavili svoju radionicu “Moj solarni sustav” prikazujući modele i makete planeta. Učenici V. gimnazije Zagreb vodili su radionicu “Priroda svjetlosti”, istražujući kako se svjetlost širi i mijenja. Ivana Matić i Snježana Horvatić omogućile su sudionicima da kroz radionicu “Izradi svoje zviježđe” kreiraju vlastite zvjezdane uzorke, dok je Danijela Takač u radionici “Svjetlosno onečišćenje” upozorila na problem prekomjerne umjetne rasvjete, njen utjecaj na noćno nebo i životinjski svijet.
“Kako je nastao Sunčev sustav?”
Vrhunac dana bilo je predavanje “Kako je nastao Sunčev sustav?” koje je za male astronome održala prof. dr. sc. Vernesa Smolčić s Fizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Njeno izlaganje o formiranju planeta i nebeskih tijela u našem sustavu privuklo je pažnju mnogih mladih istraživača i znatiželjnika.
Drugi dan AstroFesta bio je pun znanja, kreativnosti i znatiželje, potvrđujući kako astronomija može biti dostupna svima – od najmlađih do odraslih ljubitelja zvijezda. Festival je zaključen uz mnoštvo novih spoznaja i inspiracije, ostavljajući posjetiteljima želju za novim astronomskim avanturama.
Za ideju i organizaciju ove manifestacije zaslužne su profesorice Ana Marija Zaninović, Danijela Takač i Helena Gustović Ljubić uz podršku NAEC (National Astronomy Education Coordinators) Hrvatska i Hrvatskog Astronomskog Društva. Više o festivalu pogledajte na poveznici.
Već se veselimo sljedećoj godini.