Osnovna škola Krapinske Toplice ove je školske godine započela provedbu dvogodišnjeg KA2 Erasmus+ projekta “We are eco-friendly” kao partner slovačkoj školi Základná škola Jozefa Cígera Hronského Krupina.
Neki su od ciljeva i aktivnosti ovog projekta:
- razvijanje pozitivnog stava učenika prema zaštiti okoliša
- doprinošenje boljem stanju okoliša u kojem živimo sadnjom drveća, cvijeća i drugih biljaka i sudjelovanjem u akcijama čišćenja našeg mjesta
- sudjelovanje u raznim procesima recikliranja u školi i u obitelji
- sudjelovanje u istraživanju svjetlosnog onečišćenja
- učenje o različitim procesima recikliranja
- korištenje IKT tehnologije
- podučavanje i učenje engleskog jezika
- razvijanje vještina komuniciranja
- razvijanje vještina promatranja i zaključivanja
- razvijanje suradničkog učenja.
U razdoblju od 14. do 19. listopada Erasmus+ tim iz Osnovne škole Krapinske Toplice sudjelovao je na prvoj razmjeni učenika i učitelja u Slovačkom gradu Krupini. Školu su predstavljali učenici: Jan Pocrnčić, Patrik Šturman, Ivana Telišman, Eva Veček, Lea Ružak i učitelji Martina Kunštek Smiljanec, Sanja Halapir i Ivan Vrankić. Tijekom prve mobilnosti učenici i učitelji razmijenili su iskustva o načinima rada i učenja i upoznali Slovački obrazovni sustav.
Budući da je tema prvog susreta bila VODA, učenici obje škole prezentirali su rijeke, jezera, more, močvarna područja, brane i termalne izvore u svojoj zemlji i u svojem mjestu.
Učenici i učitelji također su uspoređivali rezultate analize pitke vode u Krupini i Krapinskim Toplicama. U okviru razmjene razgledano je jezero Štrbske Pleso u nacionalnom parku Visoke Tatre, brana Bebrava i izvor pitke vode u Vajsovu. Povjesničar grada Krupine razgovarao je s učenicima i učiteljima o katastrofalnoj poplavi koja je zadesila Krupinu 1999. godine.
S opisanog putovanja učenici i učitelji vratili su se bogatiji za nova iskustva i znanja.