Učenici Osnovne škole Ante Curać – Pinjac iz Žrnova na otoku Korčuli zajedno s učiteljicama Anamarijom Radovanović, Dianom Kunjašić i Ivanom Šegedin sudjelovali su na natječaju Turističke zajednice grada Korčule i Gradske knjižnice Ivan Vidali vezanom uz osobite pučke izreke koje su povezane uz dijelove ljudskog tijela. Zavičajna baština nezaobilazan je čimbenik u promociji kulture i turizma pogotovo na otoku. Cilj natječajnog projekta bio je kroz likovno, literarno i dramsko stvaralaštvo učenika osvijestiti kod mladih važnost očuvanja korčulanskih tradicijskih i kulturnih vrijednosti. Natječaj je pohvaljen od strane međunarodnih skupova kao zanimljiv promotivni materijal lokalne kulturne baštine sinergijskog karaktera.
Jednom godišnje, u okviru programa za obilježavanje manifestacije Mjesec hrvatske knjige, organizatori raspisuju natječaj na zadanu temu s ciljem očuvanja kulturne baštine. Do sada su svi raspisani natječaji bili posvećeni različitim temama: Priče naših starih, Folklor našeg zavičaja, Zaboravljeni stari predmeti, Svjetiljke naših starih, Igre i igračke naših starih, Govor našeg zavičaja, Narodni običaji našeg zavičaja i Glazbena baština našeg zavičaja. Ovogodišnji natječaj vezan uz izreke potaklo je učenike na istraživanje i prikupili su veliki broj starih pomalo zaboravljenih izreka:
- Drži jezik za zubima (šuti)
- Sidi na ušima (ne sluša)
- Gren ubit oko (idem spavati)
- Gre da mu guzica vidi put ( ide tamo gdje ne treba)
- Živi ko bubrig u loju (živi dobro)
- Krstit se livon rukon (začuditi se nečemu)
- Za prste polizat (jako ukusno)
- Dignut se na livu nogu (ustati mrzovoljan)
- Na jedno uho ulist a na drugo izać (slušati a ne čuti)
- Past kamen sa srca (olakšati brigu)
- Ne znaš ko ti glavu nosi ( ne znati se ponašati)
- Pokazat zube (uzvratiti na optužbe)
- U laži su kratke noge (istina uvijek izađe na vidjelo
- Jezik nema kosti ali može bosti (ružne riječi ponekad zabole)
- Ugrizi se za jezik (nemoj ružno govoriti)
Saznali su i još mnogo starih izreka koje se odnose samo na djelove tijela. Na ovogodišnjem natječaju nagrađeno je sedam učenika škole koji su ujedno dobili i priznanja. U školi ćemo nastaviti čuvati kulturnu baštinu mjesta na način da oživljavaju zaboravljeni dijalekt i običaje.