Na samom početku posjeta učenici su u Muzeju maslina – Olive museum slušali predavanje o povijesti uzgoja masline u staroj Grčkoj te o njenom putu do Dalmacije. Kroz stare sačuvane fotografije i edukativne kratke filmove naučili su kako se maslina sadi, uzgaja, bere i prerađuje u ulje. Saznali su gdje se sve i koje sorte masline uzgajaju u Hrvatskoj te su upoznali najstariju maslinu koja raste u Kaštelima. Naučili su da je maslina voće te da je oprašuje vjetar. Slušali su o njenom životnom ciklusu i prihrani u simbiozi s gljivama. Dobili su odgovore na pitanja kada je najbolje brati masline, koji su plodovi najbolji za berbu, kada se prerađuje u ulje, koje se vrste ulja dobiju preradom, kako kušanjem otkriti kvalitetu ulja te gdje se i kako primjenjuje maslina i maslinovo ulje.
Maslina se bere krajem listopada i najbolji su zeleni plodovi prošarani ljubičastom bojom. Preradom se može dobiti extra djevičansko ulje, djevičansko i ulje za svijeće. Najbolje je i najkvalitetnije extra djevičansko ulje nastalo tako da se prerađuju zeleni plodovi malo prošarani ljubičastom bojom te se odmah nakon berbe prerađuju. Takvo ulje ima ljekovita svojstva i u prošlosti su ga koristili samo bogati jer su imali opremu za preradu. Ostali stanovnici su dodavali vruću vodu kako bi dobili što više ulja. To ulje po kvaliteti bilo je dobro samo za svijeće uljanice i nije imalo ljekovitih svojstava.
Zorno su naučili kako kušanjem prepoznati kvalitetu maslinova ulja. Najprije su malu plastičnu posudicu s uljem držali na dlanu i njuhom otkrili da extra djevičansko ulje ima miris kao zelena trava te je nakon grijanja na dlanu imalo intezivniji zeleni miris dok je ono za svijeće imalo slatkast miris kao voće. Svaki je učenik uzeo gutljaj extra djevičanskog ulja i ulja za svijeće. Kroz stisnute zube su uvlačili zrak te su kapljice ulja padale na nepca i ulazile u nosnicu. Extra djevičansko ulje imalo je gorkast okus i izazivalo je kašalj. Što je veći broj nakašljavanja to je ulje kvalitetnije. Ulje za svijeće nije bilo gorko i nije izazivalo kašalj.
Zatim su sudjelovali u izradi tapenade od maslina. Za njenu izradu koristili su: masline bez koštica, senf, ulje, pinjole-sjemenke bora, dalmatinske začine i vodu s konzervansom Sve su samljeli, dodali senf i kratko grijali u tavi. Kako bi je jeli zaposlenici su tapenadi dodali sirni namaz. Na kraju su znanje o maslini i maslinovom ulju provjerili kroz kratki kviz.
U vrtu parka zajedno su jeli zdravi doručak s namazom od tapenade i pili čaj od lišća masline kojem je dodano malo limuna. Naučili su i da se list masline može koristiti, a ne samo plod te da samo extra djevičansko ulje ima ljekovita svojstva jer sadrži antioksidanse, ali i razne vitamine i minerale. Maslinovo ulje svakom jelu daje bolji okus. Kako bi maslina dobro i bogato rodila potrebno je najmanje trideset godina. Zato je važno paziti i čuvati nasade maslina. Posjetom etno agro parku i Olive museumu ostvareni su ishodi i odgojno-obrazovna očekivanja međupredmetnih tema Održivi razvoj, Zdravlje te Osobni i socijalni razvoj.