prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Otkriveni izgubljeni planinski gradovi na Putu svile

U planinama Uzbekistana arheolozi su uz pomoć laserske tehnologije za mapiranje na daljinu identificirali dva izgubljena grada koja su napredovala duž legendarnog trgovačkog puta Puta svile od 6. do 11. stoljeća nove ere.

Veći je bio središte metalne industrije, a drugi odražava rani islamski utjecaj.

Utvrđeni planinski gradovi, udaljeni međusobno 5 km, na oko 2000-2200 metara nadmorske visine, jedni su od najvećih poznatih iz planinskih dijelova Puta svile, rasprostranjene mreže kopnenih trgovačkih putova koja je povezivala Europu i Bliski istok s istočnom Azijom.

– Ti su gradovi bili potpuno nepoznati. Sada radimo na povijesnim izvorima kako bismo pronašli moguća neotkrivena mjesta koja odgovaraju našim nalazima, rekao je arheolog Michael Frachetti sa Sveučilišta Washington u Saint Louisu, glavni autor studije objavljene u časopisu Nature.

Veći od dva grada, nazvan Tugunbulak, prostirao se na 120 hektara, s populacijom od možda nekoliko desetaka tisuća stanovnika. Bio je to jedan od najvećih gradova svog vremena u svojoj regiji središnje Azije, koji se mogao mjeriti čak i sa slavnim trgovačkim središtem Samarkandom udaljenim 110 km. Postojao je od oko 550. do 1000. godine.

– Tugunbulak je mnogo puta veći i zagonetniji od drugih planinskih dvoraca ili naselja koji su dokumentirani u visokoj srednjoj Aziji, rekao je Frachetti.

Drugi grad, Tashbulak, bio je samo desetina veličine svog susjeda, sa populacijom možda od nekoliko tisuća, a trajao je od oko 730.-750. do 1030.-1050. godine. Osnovani u ranom srednjem vijeku na području današnjeg jugoistočnog Uzbekistana, ovi su gradovi s vremenom bili napušteni i zaboravljeni sve dok arheolozi nisu naišli na prve dokaze o njima dok su pretraživali surovo planinsko područje s dubokim gudurama, strmim grebenima i šumama.  Primijenili su lidarsko daljinsko skeniranje temeljeno na bespilotnoj letjelici kako bi odredili mjerilo i mapirali raspored lokacija.

– Lidar je tehnologija koja preplavljuje krajolik laserima za mjerenje topografije, u ovom slučaju, u vrlo rafiniranim detaljima, rekao je Frachetti.

Preliminarna iskapanja u jednoj od Tugunbulakovih utvrđenih građevina – opasanoj debelim zemljanim zidovima – otkrila su ostatke ognjišta i peći, što ukazuje da je to bila tvornica u kojoj su kovači metala možda pretvarali bogata lokalna nalazišta željezne rude u čelik. Metalna industrija možda je bila središnja značajka Tugunbulakovog gospodarstva, zajedno s trgovinom životinjama poput ovaca i goveda te životinjskim proizvodima uključujući vunu, rekao je Frachetti.

– Tugunbulak komplicira povijesno razumijevanja ranosrednjovjekovne političke ekonomije Puteva svile, stavljajući i političku moć i industrijsku proizvodnju daleko izvan regionalnih ‘žitnica’ kao što je Samarkand, rekao je Frachetti.

Tashbulak nije imao industrijsku proizvodnju kao Tugunbulak, ali se mogao pohvaliti zanimljivom kulturnom značajkom – velikim grobljem koje odražava rano širenje islama u regiji. Njegovih 400 grobova – za muškarce, žene i djecu – uključuju neke od najstarijih muslimanskih ukopa dokumentiranih u regiji. Islam je nastao na Arapskom poluotoku u 7. stoljeću i brzo se širio u narednim stoljećima.

Put svile omogućio je gospodarsku, kulturnu, vjersku i političku razmjenu između Istoka i Zapada, jer su karavane koje su prolazile njegovim putovima nosile ne samo bogatstvo proizvoda, već i ljude i ideje. Povezao je kozmopolitske kineske gradove poput Xi’ana s odredištima kao što je bizantska prijestolnica Konstantinopol i sofisticirana islamska metropola Bagdad.

Tugunbulak i Tashbulak posebno su značajni s obzirom na njihovu nadmorsku visinu, otprilike usporedivu s kasnijom citadelom Inka Machu Picchu u Peruu.

– Ključni nalaz ove studije je postojanje velikih, utvrđenih i planiranih gradova na visokoj nadmorskoj visini, što je još uvijek rijetka pojava, rekao je Frachetti.