Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka nastavlja s projektom Bajkoteka autorice Ive Volović. Riječ je o interdisciplinarnom edukativno-izložbenom projektu kojim se nastoji povezati lokalna kulturno-povijesna baština primorsko-goranskog kraja s bezvremenskim bajkama braće Grimm.
Posebno izdanje “Priča iz davnine” Ivane Brlić-Mažuranić
U čast 150. obljetnice rođenja ikone hrvatske književnosti, Ivane Brlić-Mažuranić, izlazi novo, posebno izdanje njezine nezaboravne zbirke “Priče iz davnine”. Obogaćeno s gotovo stotinu predivnih ilustracija Manuela Šumberca, novo izdanje poziva nas na ponovno putovanje kroz bajkovite pejzaže i fantastične svjetove koje je ova nevjerojatna spisateljica stvorila.
Sjećanje na Sunčanu Škrinjarić
Sunčana Škrinjarić rođena je 11. prosinca 1931. godine u Zagrebu. Diplomirala je hrvatski jezik na Pedagoškoj akademiji. Radila je kao službenica, glumica i novinarka te, naposljetku, kao profesionalna književnica.
U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić
Slavonski Brod i ove godine u spomen na Ivanu Brlić-Mažuranić organizira manifestaciju ‘U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić’ od 16. do 23. travnja, oživljavajući tako iznova njezina najpoznatija djela, a program će se održavati na nekoliko brodskih mjesta, od znamenite, nedavno obnovljene Kuće Brlić, Kazališno-koncertne dvorane Ivane Brlić-Mažuranić, Gradske knjižnice Slavonski Brod, do Tvrđave Brod i mnogih drugih.
Europska ruta bajki i Ruta ženskih pisaca dvije su nove certificirane Kulturne rute Vijeća Europe
Početkom listopada certifikat Kulturne rute Vijeća Europe dobile su i tri nove kulturne rute – Europska ruta bajki, Ruta ženskih pisaca i Ruta povijesnih kavana, a u prve dvije – Europska ruta bajki i Ruta ženskih pisaca sudjeluje i Hrvatska.
Dječja književnost (prvi dio)
Sve do kraja 18. stoljeća djeca su općenito smatrana malim, nezrelim inačicama odraslih osoba, koje moraju što prije odrasti. Književnost namijenjena upravo djeci pojavila se tek kada je djetinjstvo priznato za vrijedno razdoblje života koje ima vlastite zahtjeve. Već do kraja 19. stoljeća objavljen je određen broj klasičnih djela dječje književnosti – Crni ljepotan, Alica u zemlji čudesa. Heidi, Otok s blagom i Pustolovine Toma Sawyera.
Međunarodni mjesec školskih knjižnica
Međunarodni mjesec školskih knjižnica (International School Library Month – ISLM) prilika je za školske knjižničare diljem svijeta da odaberu dan, tjedan ili cijeli mjesec u listopadu kako bi obilježili važnost školskih knjižnica i proslavili sve što one predstavljaju.
Projekt “Čarobni svijet bajki”
Program “Čarobni svijet bajki”, autorice Kristine Krepela, nastao je u svrhu popularizacije manje poznatih hrvatskih bajki koje bi se prije svega mogle ponuditi i biti stalno dostupne djeci s oštećenjima vida i slijepima, kao i djeci s teškoćama u razvoju.
Obilježavanje Međunarodnog dana tolerancije – online
Svake godine, povodom obilježavanja Međunarodnog dana tolerancije (16. studenog) i Sveopćeg dječjeg dana (20. studenog), u Osnovnoj školi Domovinske zahvalnosti odvijaju se aktivnosti u sklopu školskog projekta. Ove godine, zbog epidemiološke situacije, odlučili su obilježavanje prebaciti online.
Once Upon a Time
Kao temu godišnjega projekta Osnovna škola Vladimir Nazor u Čepinu odabrala je bajke. Projekt naziva ‘Bajka u školi’ svoju je krunu trebao imati u periodu oko Dana škole, što je krajem svibnja. Budući da su mjere sprječavanja pandemije onemogućile zamišljenu izvedbu većinu planiranih školskih aktivnosti, i ovaj je projekt doživio prilagodbu u smislu digitalizacije.
dodati Monika Pavić i Maja Jurić -babajja