Spoj praktičnog rada i teorijskog učenja stvara vrijedne povezanosti između znanja i njegove primjene, a upravo je takva sinergija zaživjela u učionici Osnovne škole Ivana Mažuranića u Vinkovcima.
Europska noć šišmiša
Europska noć šišmiša obilježava se svake godine zadnjeg vikenda u kolovozu s ciljem podizanja svijesti javnosti o potrebi i važnosti zaštite šišmiša zbog pada njihove brojnosti u svijetu. Mnoge od 45 europskih vrsta šišmiša danas su ugrožene, a neke su čak i pred izumiranjem.
13. kolovoza – Međunarodni dan ljevaka
Međunarodni dan ljevaka je dan kojim se diljem svijeta pokušava pobuditi svijest o prednostima i nedostacima te osobine. Britanski Klub ljevaka je 13. kolovoza 1992. po prvi puta organizirao obilježavanje Međunarodnog dana ljevaka.
Poziv učenicima srednjih škola na “The ISABS Future Scientist Award”
Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Međunarodno društvo primijenjenih bioloških znanosti (ISABS) pozvali su u ponedjeljak učenike srednjih škola da se prijave na natječaj za nagrađivanje najboljih radova iz područja biologije čovjeka, kemije i genetike.
Kada su ptice izgubile zube?
Zanemarimo li ilustracije sportskih maskota, ptice zapravo nemaju zube. No, nedostatak zubi evoluirao je i kod nekih drugih kralježnjaka: kornjača, mravojeda, kitova usana te ljuskavaca, a tu su i sisavci poput afričkih mravojeda, ljenivaca i pasanaca koji imaju zube, ali bez zaštitne cakline.
Besplatne STEM radionice za darovitu i socijalno ugroženu djecu
Besplatne STEM radionice u udruzi za promicanje biologije i srodnih znanosti Bioteka tijekom ove će školske godine u Zagrebu moći pohađati 50 osnovnoškolaca. Radionice će se od 24. listopada 2022. godine održavati jedanput tjedno.
Tjedan svemira i međupredmetna integracija
U tjednu od 4. do 10. listopada tradicionalno se obilježava Tjedan svemira. Ovogodišnja tema je bila “Održivi svemir”. Međupredmetnom integracijom učenici 8. a i 8. b razreda Osnovne škole “Dobriša Cesarić” Osijek obilježili su raznim aktivnostima Tjedan svemira.
Sudjelovanje u projektu Biosigurnost i biozaštita – školska godina 2022./2023.
Izbijanjem pandemije virusa SARS-CoV-2 uočena je važnost dodatne edukacije učenika, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika o navedenom problemu. Važnost promicanja vrijednosti očuvanja ljudskoga zdravlja i prevencije zaraznih bolesti bio je glavni poticaj za pokretanje ovoga projekta kako bi se u osnovne i srednje škole u Republici Hrvatskoj uvelo poučavanje o sadržajima vezanima uz biosigurnost i biozaštitu.
Mendel i genetika
Ljudi su oduvijek znali da se fizičke osobine nasljeđuju od roditelja. Međutim, proces nasljeđivanja bio je nepoznat sve dok ga nije razotkrio austrijski svećenik i znanstvenik Gregor Mendel.
Kako su živjeli prvi sisavci
Krajem perma, nakon najvećeg izumiranja u povijesti Zemlje, razvila se skupina gmazova nalik na sisavce (Therapsida). Imali su obilježja sisavaca poput sjekutića, očnjaka i kutnjaka.