U podmorju Sukošana, na samo dva metra dubine, zadarski arheolozi otkrili su više od dvije tisuće godina star rimski drveni brod, potvrdio je ravnatelj Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju Zadar Mladen Pešić, koji je ujedno i voditelj opsežnog istraživanja.
Parobrodi
Danas ih je skoro nemoguće pronaći, ali tijekom cijelog 19. stoljeća i prve polovice 20. stoljeća vodenim su površinama vladali parobrodi. Na pitanje gdje je izumljen parobrod nema jasnog odgovora. Prvenstvo svojataju Britanci, Francuzi i Amerikanci, ali se ipak svi slažu da je prvi ozbiljan napor 1776. godine uložio francuski plemić Claude-François-Dorothee.
Svjetionici
Svjetla koja su noću označavala luke bila su poznata već starim Grcima u petom stoljeću prije Krista. Nema sumnje da su u Sredozemlju signalna svjetla postojala već davno prije tog vremena. Tako su se već u starom vijeku na vidljivim mjestima u mediteranskim lukama postavljala svjetla ili lomače koje su po noći pokazivale put brodovima. Pomoću tih sredstava navigacije brodu je bilo lakše noću doći do obale nego danju.
Titanic
Kada je Titanic, tada najmoderniji brod na svijetu, desetoga travnja isplovljavao iz Southhamptona na svoje prvo putovanje, nitko nije mogao ni zamisliti koja će ga sudbina zadesiti. Dvadeset minuta prije nego što im je završila smjena, Frederick Fleet i Reginald Lee koji su stajali u promatračnici, 35 metara iznad površine mora, ugledali su na udaljenosti od oko 500 metara golemu santu leda koja je svakim trenutkom postajala sve bližom. Sudar je bilo nemoguće izbjeći.
Magellanova plovidba oko svijeta
Ferdinand Magellan je bio portugalski pomorac i istraživač. Bio je prvi Europljanin koji je preplovio Tihi ocean, a njegova je ekspedicija danas poznata po tome što je bila prva koja je oplovila svijet.