„Bullying ” je antisocijalna aktivnost u kojoj sudjeluju svi učenici bilo da promatraju nasilje, stresno proživljavaju suosjećanje sa žrtvom ili sami sudjeluju u bilo kakvoj vrsti zlostavljanja drugih učenika.

„Bullying ” je antisocijalna aktivnost u kojoj sudjeluju svi učenici bilo da promatraju nasilje, stresno proživljavaju suosjećanje sa žrtvom ili sami sudjeluju u bilo kakvoj vrsti zlostavljanja drugih učenika.
Posljednjih nekoliko godina obrazovanje je doživjelo mnoštvo promjena kao rezultat prilagodbe novom vremenu i novim generacijama. Ideje za raznovrsne aktivnosti koje su se školske godine 2023./2024. provodile u Prirodoslovnoj školi Split potekle su iz rezultata sastanaka stručne službe i nastavnika o izazovima pred kojima se nalaze srednjoškolci.
Dan ružičastih majica, poznat i kao Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, obilježava se s ciljem podizanja svijesti o problemu vršnjačkog nasilja i promicanja kulture nenasilja i tolerancije među mladima posljednje srijede u veljači.
Nakon mobilnosti učitelja u Irskoj koja se održala u prosincu 2022. godine te nakon one u Finskoj održane u veljači 2023.godine, u svibnju je održana i posljednja Erasmus mobilnost u češkoj školi Základní škola Háj ve Slezsku. U projektu „Don’t be a bully, be a buddy“ uz Osnovnu škole Pantovčak koja sudjeluje kao partner, uključena je i koordinatorska škola iz Francuske kao i škole iz Irske, Grčke, Finske, Češke.
U sklopu Erasmus+ K1 projekta “Green skills” učiteljica Daniela Žižanović iz Osnovne škole Pantovčak sudjelovala je na stručnom usavršavanju na tečaju “School bullying prevention” koji se održao u Rimu od 17. travnja do 21. travnja 2023. godine.
Učenici 1. a i 3. a iz Osnovne škole “Antun i Stjepan Radić” Gunja zajedno s učiteljicama Jelenom Cvijović i Mirjanom Franić Mehičić te u suradnji s knjižničarkom dr. sc. Anitom Tufekčić obilježili su Dan ružičastih majica kroz različite aktivnosti.
Osnovna škola Pantovčak je od 11. do 15. svibnja 2022. godine bila domaćin za 15 učitelja u sklopu Erasmus projekta “Don’t be a Bully, be a Buddy” u kojemu sudjeluje kao partner sa školama iz Francuske, Finske, Grčke, Irske i Češke.
Film #STOPcyberbullyingu Dramsko-medijske skupine OŠ Dragalić bio je dio programa 13. Festivala prava djece, održanog u listopadu i studenom 2021. Dječji žiri Festivala proglasio ga je filmom koji najbolje opisuje stanje djece i mladih u Hrvatskoj danas i teme koje ih muče.
Što vas zanima o cyberbullyingu? To je pitanje globalni ured UNICEF-a postavio mladima i dobio na tisuće odgovora iz cijelog svijeta.
Većina ljudi ima neka iskustva s okrutnim zadirkivanjem ili tiraniziranjem vršnjaka bilo iz svojih vlastitih školskih dana, bilo kroz školovanje svoje djece. No donedavno se dječje grubosti nisu smatrale društvenim ili problemom vrijednim medicinske pažnje.