prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com
disleksija
Disleksija – što je to?

Disleksija – što je to?

Dana 23. listopada 2024. učenici 6. razreda OŠ braće Radića Pakrac sudjelovali su u radionici povodom obilježavanja 16. Festivala prava djece, popularno zvanog Mali festival za velike teme, koji se održavao od 16. listopada do 21. studenog 2024. godine.

Disleksija – što je to?

Disleksija – najčešća poteškoća čitanja

Disleksija se ubraja u specifične teškoće učenja, a odnosi se na poteškoće djeteta u učenju čitanja i razumijevanja pisanog jezika. Disleksija nije povezana s intelektualnim statusom, motivacijom ili ostalim sposobnostima djeteta; česta je kod djece s prosječnom ili natprosječnom inteligencijom.

Ogledni primjer prilagodbe metoda i aktivnosti za učenike s teškoćama disleksije

Ogledni primjer prilagodbe metoda i aktivnosti za učenike s teškoćama disleksije

Na početku školske godine, školski psiholog upućuje nastavnike na učenike s poteškoćama. Većina učenika Komercijalno-trgovačke škole Split s individualziranim pristupom ima poremećaj disleksije. Disleksija je jedan od najčešćih specifičnih poremećaja učenja. Mnoga su istraživanja posvećena pronalaženju tehnika koje bi osobama s disleksijom olakšale čitanje i pisanje. Nastavnicu je uputilo na pronalaženje rješenja za vrednovanje naučenog pisanim putem kod učenika sa poteškoćama disleksije, a koje bi se primjenilo i na cijeli razred.

Poteškoće u učenju

Poteškoće u učenju

Kao i kod svakog drugog problema, doista je važno na vrijeme otkriti ima li dijete teškoće u učenju i svladavanju gradiva, kako bi mu se pomoglo i dala mu se potrebna podrška. Važno je pomoći djetetu da uspije u školi, a posljedično i u životu.

Kako oblikovati tekst da ga lakše čitaju osobe s disleksijom

Kako oblikovati tekst da ga lakše čitaju osobe s disleksijom

Svatko je pri čitanju podložan umoru i zamoru očiju. Kada se dugo koncentriramo na neki dio teksta, riječi se mogu zamutiti od umora i naprezanja očiju. To stanje nije dugotrajno, žmirkanjem se može brzo ispraviti, ali umorna osoba često griješi u čitanju.