Drugo izdanje Dana europskih autora održat će se 25. ožujka diljem svih 40 država koje sudjeluju u programu Kreativne Europe. Pozivaju se škole, knjižare, knjižnice i srodne ustanove koje se bave promicanjem čitanja da organiziraju događanja usmjerena na europske autore.
Najavljena tema Dana europske baštine 2024
Temom “Baština ruta, mreža i veza” u 2024. godini u okviru Dana europske baštine obilježit će se utjecaj koji su na zajedničku europsku povijest i kulturu izvršile različite razmjene, putovanja i mobilnosti ljudi i ideja.
Smjernice Europske komisije za podučavanje o dezinformacijama
U okviru Akcijskog plana za digitalno obrazovanje, Europska komisija objavila je u listopadu 2022. “Smjernice za učitelje, nastavnike i druge odgojno-obrazovne djelatnike o suzbijanju dezinformacija i promicanju digitalne pismenosti putem obrazovanja i osposobljavanja”, a sada su one dostupne i na hrvatskom jeziku.
Objavljen Europski akt o slobodi medija – MFA
Europska komisija je 16. rujna objavila Europski akt o slobodi medija koji predlaže nova pravila za zaštitu medijskog pluralizma i neovisnosti u Europskoj uniji.
Vodič za pametno dijete kroz internetski svijet čuda
Vodič za pametno dijete kroz internetski svijet čuda – Komplet čarobnih napitaka i magičnih alata koje djeca mogu upotrebljavati na internetu, zanimljiva je publikacija za djecu osnovnoškolske dobi koju je objavila Europska komisija te se može besplatno preuzeti u digitalnom obliku na mrežnoj stranici Ureda za publikacije Europske unije.
Dani europske baštine 2022. – poziv na suradnju
Ministarstvo kulture i medija objavilo je Poziv na suradnju u obilježavanju Dana europske baštine 2022. godine u Hrvatskoj. Poziv je upućen svim zainteresiranim kulturnim, društvenim, odgojno-obrazovnim i znanstvenim ustanovama i organizacijama.
EK istaknula CARNET kao glavnu ustanovu odgovornu za digitalizaciju obrazovanja
Europska komisija objavila je Indeks gospodarske i društvene digitalizacije (DESI) za 2021. godinu. Među 27 država članica Europske unije Hrvatska je napredovala za jedno mjesto te se sada nalazi na 19. mjestu. Kako se navodi u izvješću rezultat Hrvatske poboljšao se zahvaljujući boljim rezultatima u nekim kategorijama koje se mjere u okviru DESI-ja kao što je primjerice kategorija digitalnih vještina na razini višoj od osnovne, u kojoj je Hrvatska iznad prosjeka EU-a.
Edukativna platforma koja mladima pomaže shvatiti uzroke i učinke klimatskih promjena
Glavna uprava Europske komisije za klimatsku politiku DG Clima izradila je internetsku platformu “Naš planet, naša budućnost” namijenjenu korištenju u osnovnim i srednjim školama.