Svjetski dan izumitelja se obilježava svake godine 9. studenog. Učenici petih, šestih, sedmih i osmih razreda su na dodatnoj nastavi Geografije sudjelovali u obilježavanju tog dana.
Sjećanje na Fausta Vrančića
Istaknuti hrvatski izumitelj i konstruktor na prijelazu iz 16. u 17. stoljeće Faust Vrančić preminuo je 20. siječnja 1617. godine u Veneciji. Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu u fondu Zbirke rukopisa i starih knjiga Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu čuva bogatu rukopisnu ostavštinu Antuna, Fausta i Mihovila Vrančića te izvornike Vraničićevih najvrjednijih djela.
Nepoznate činjenice o poznatim izumima
Koji je najneobičniji izum sir Isaaca Newtona? Znate li čije su gajde? Zašto se na telefon javljamo s „halo“ i kada je nastao prvi touch-screen smartphone? Donosimo vam manje poznate podatke o općepoznatim izumima i otkrićima i vjerujemo da će vas zanimati.
Nikola Tesla – sanjar, genij i humanist
Svaki put kad upalite računalo sjetite se najvećeg znanstvenika u povijesti, jer se izmjenična struja proizvodi u Teslinom trofaznom generatoru, prenosi se Teslinom visokonaponskom mrežom, Teslina zavojnica daje napon za sliku na monitoru, a bežični miš radi putem radiovalova, koje je prvi proizveo Tesla.
Leonardo da Vinci
Veliki talijanski umjetnik Leonardo da Vinci bio je jedan od najvećih genija koji je ikad živio. Ono što je za njega najznačajnije jest njegova mnogostruka nadarenost. Većina genija se ističe samo na jednom području, na primjer u komponiranju glazbe ili u istraživanju tajna prirode. Leonardo da Vinci bio je slikar, kipar, astronom, botaničar, stručnjak za anatomiju ljudskog tijela i za još mnoga druga područja znanosti i umjetnosti.