Na 219. zasjedanju UNESCO-ovog Izvršnog odbora, održanom u Parizu od 13. do 27. ožujka 2024. godine, proglašen je treći geopark u Republici Hrvatskoj – Geopark “Biokovo – Imotska jezera”.
Životinje oko nas – jezero
U svakodnevnim aktivnostima susrećemo velik broj životinjskih vrsta koje nisu domaće životinje i kućni ljubimci (divlje su životinje), a igrom slučaja s njima dijelimo isti životni prostor. Uništavanjem i urbanizacijom do tada divljih prirodnih površina čovjek je prostor koji ga okružuje prilagodio isključivo sebi i svojim potrebama rijetko razmišljajući da je time negativno utjecao na prirodna staništa i životne navike mnogih životinjskih vrsta.
Kako nastaju jezera
Jezero je zasebna vodena površina, obično slatkovodna, smještena u više ili manje dubokoj udolini, koju pune podzemne rijeke ili potoci. Prema podrijetlu se obično dijele na tektonska, vulkanska i ledenjačka, znači prema uzroku stvaranja udubljenja koja su se napunila vodom.
Najveće jezero na svijetu
Većini je Kaspijsko jezero poznato kao “crta razgraničenja“ između Europe i Azije. Osim toga, jezero ima još jednu posebnu karakteristiku a to je da je najveće jezero na svijetu, i da se na njegovim obalama smjestilo 5 država (Rusija, Iran, Azerbejdžan, Turkmenistan i Kazahstan).
Najdublje jezero na planetu – Bajkalsko jezero
Planinama obrubljeno jezero u južnome Sibiru najdublje je jezero na planetu, duboko je 1640 metara a u njemu se nalazi jedna petina ukupne količine slatke vode na svijetu – isto koliko se nalazi u svim američkim Velikim jezerima zajedno.
Životinje oko nas – jezero (2. dio)
U nastavku teksta o divljim životinjskim vrstama koje možemo susresti ako se kojim slučajem nađemo u blizini jezera (šetajući uz jezero, uživajući u sunčanju, kupanju, ribolovu ili ostalim društvenim i sportskim aktivnostima) pobliže ću opisati tri životinje a to su crna liska, zelena žaba i komarac.
Šareni kamenčići jezera McDonald
U Nacionalnom parku Glacier (SAD) nalazi se više od 700 jezera s kristalno čistom vodom. Niske temperature vode sprječavaju rast planktona pa u parku Glacier nije neobično vidjeti detalje na dnu jezera dubokog i do 10 metara. Jedna je od najupečatljivijih osobina nekih od ovih jezera prisutnost šarenih kamenčića ispod površine vode i na obalama.
Angelovi slapovi i jezero Titicaca
Iz Sjeverne i Srednje Amerike naše putovanje i upoznavanje s prirodnim znamenitostima širom svijeta nastavljamo u Južnoj Americi. Prva prirodna znamenitost koju ćemo predstaviti su najviši slapovi svijeta – veličanstveni Angelovi slapovi u Venezueli, koji su otkriveni svijetu tek nakon 1933. godine. Poslije Venezuele putujemo visoko u Ande, na granicu Perua i Bolivije, kako bi saznali više o jezeru Titicaca – najvećem slatkovodnom jezeru Južne Amerike, koje ujedno predstavlja i najviše jezero na svijetu na kojem je moguća plovidba velikim brodovima. Drago nam je da nas na početku školske godine nastavljate pratiti na novim poučnim avanturama širom svijeta!