Hrvatski romanopisac, pripovjedač, dramatičar, kritičar i političar Eugen Kumičić rodio se 11. siječnja 1850. godine u Brseču, u Istri. Smatra se prvim autentičnim književnim predstavnikom te hrvatske pokrajine. Pseudonim kojim se koristio je Jenio Sisolski.
Projekt prilagodbe literature za slijepe i slabovidne učenike
Udruga Zamisli na samom je kraju provedbe projekta Prilagodba literature za slijepe i slabovidne učenike 3, financiranog od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja. Cilj je projekta učenicima oštećena vida pružiti priliku za ravnopravno školovanje, odnosno pružiti im pristup cjelokupnoj literaturi koja im je potrebna.
Javni poziv za financiranje projekata za prilagodbu i izradu udžbenika/literature za slijepe i slabovidne učenike i studente
Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo je Javni poziv za financiranje projekata za prilagodbu i izradu udžbenika/literature za slijepe i slabovidne učenike i studente za školsku/akademsku godinu 2021./2022.
Uz obljetnicu rođenja Mate Lovraka – adaptacija scene vjenčanja na čakavštini
U Osnovnoj školi Jurja Dobrile iz Rovinja svake godine lektirna djela nastoje obraditi na kreativan i zanimljiv način. Ove školske godine, učenici 3. c razreda, scenu vjenčanja iz Lovrakovog romana “Vlak u snijegu” preveli su na čakavštinu. Lovrakova djela zauzimaju posebno mjesto u dječjoj književnosti. Ne čudi, stoga, što su novim kurikulumom “Vlak u snijegu” i “Družba Pere Kvržice” i dalje književna djela koje učenici moraju pročitati tijekom svog osnovnoškolskog obrazovanja.
Prva obavijest o 8. okruglom stolu o zavičajnosti u literaturi za djecu i mlade
Odjel za djecu i mlade Gradske knjižnice Marka Marulića Split organizira 8. interdisciplinarni okrugli stol o zavičajnosti u literaturi za djecu i mlade pod nazivom „Hrvatski znanstvenici i izumitelji u publikacijama za djecu i mlade – bauk ili izazov?” koji će se održati u ponedjeljak, 15. svibnja 2017. godine od 8 i 30 do 15 sati u velikoj multimedijalnoj dvorani Središnje knjižnice Gradske knjižnice Marka Marulića u Splitu, Slobode 2.
Uređaj za kratku priču
Tehnologija je uistinu invazivno počela vladati našim životima. Bez obzira putujemo li, jedemo ili čekamo na javnom mjestu, gotovo nikada ne skidamo pogled s naših pametnih telefona. Međutim, jedan grad u Francuskoj želi promijeniti ovakav način života.
Antun Gustav Matoš
Matoš je živio samo četrdeset i jednu godinu, ali ta četrdeset i jedna godina ravna je cijelom stoljeću patnje i gotovo isto tolikom razdoblju stvaralačke plodnosti. Antun Gustav Matoš rođen je godine 1873. u učiteljskoj obitelji. Rodio se u Tovarniku (Srijem), ali je odrastao u Zagrebu. U mladosti je učio svirati violončelo, ovladavši njime toliko da se poslije mogao baviti glazbom kao profesionalni orkestralni glazbenik.