Iznimno velika biološka raznolikost biljnih i životinjskih vrsta te velik broj zaštićenih prirodnih područja (rezervati, nacionalni parkovi i parkovi prirode) dokaz su da je Hrvatska područje veoma raznolikih i dobro očuvanih prirodnih ljepota.
Izumiranje špiljskog medvjeda
Dolazak ljudskih predaka u Europu prije otprilike 40000 godina poklopio se s izumiranjem špiljskog medvjeda, otkrili su znanstvenici a prenosi BBC. Novi dokazi pokazuju da su ljudi lovili tu vrstu i istjerali je iz špilja te da je tako počelo izumiranje špiljskog medvjeda.
Medvjedi (drugi dio)
U vrijeme kasnog ljeta medvjed unese u organizam 20.000 kalorija dnevno. To su služi kao priprema za hibernaciju. Početkom zimskog perioda medvjed je zaštićen slojem sala debelim 15 do 25 cm. Vrstama medvjeda koji borave u umjerenim i arktičkim područjima sezona parenja počinje u proljeće. Mladunče medvjeda izuzetno je sićušno. Ženka obično donosi na svijet dvojke teške tek 200 do 700 grama.
Medvjedi (prvi dio)
Unutar porodice medvjeda razlikujemo sedam vrsta koje se odlikuju izraženim osobitostima, a nastanjuju raznolika područja. Iako se razlikuju u veličini, svi imaju zdepasto, teško tijelo s kratkim, snažnim nogama i malim repom. Stopala su im široka i velika, s pet dugih – poput britve oštrih pandži koje, za razliku od mačaka, ne mogu uvući.