Kako nas umjetna inteligencija ne bi preduhitrila baš na svim područjima, možda je najbolje trenirati vlastiti mozak.
Pet grešaka koje naš mozak svakodnevno ponavlja
Bez obzira što je mozak najsavršeniji i najsloženiji organ u našem tijelu čini se da njegov posao nije baš da nas odvede na cilj. Taj savršeni stroj je pod utjecajem svakog iskustva i poticaja koji nas okružuju.
Elektronički uređaji ometaju normalan san
Termin, trajanje i kvaliteta sna usko su povezani sa svjetlom i tamom, jer oni utječu na usklađivanje našeg unutarnjeg biološkog sata. Biološki sat sastoji se od skupine stanica u mozgu, koja se naziva suprakijazmatička jezgra. Ova se jezgra ravna prema ciklusu svjetla i tame u okruženju, ovisno o količini svjetla koje ulazi u oko.
Miris kave dovoljan je za bolji rad mozga
Nova studija otkrila je da je već sam miris kave dovoljan za bolji rad mozga. U testiranjima koje su proveli znanstvenici sa Stevens Institute of Technology iz New Jerseyja, pokazalo se da su ljudi koji su testirani u sobi koja miriše na kavu bolje riješili testove jer im je mozak reagirao kao da su konzumirali kofein.
Zanimljive činjenice o mozgu
Donosimo vam petnaest zanimljivih činjenica o mozgu, najvažnijem organu za čovjekovu sposobnost razmišljanja.
Redovito rješavanje sudokua usporava starenje mozga i do 9 godina
Mnogim je ljudima rješavanje križaljki omiljena razbibriga jer se na takav način opuste i nauče nešto novo. Oni koji vole igre i zagonetke s brojevima kao što je sudoku posebno će se obradovati najnovijim otkrićem stručnjaka.
Kako učiti brže, bolje i uspješnije
Naš mozak uči svakodnevno, ali obično kada pomislite na učenje, prvo će vam pasti na pamet školsko gradivo. Vjerojatno vas pred kraj školske godine, pred upis na fakultet ili početak nove školske godine, zabrinjava količina gradiva koju morate usvojiti i voljeli biste kad bi postojao brz i lagan način da se sve to nauči i zapamti.
Tjedan mozga – izložba učeničkih radova
Manifestacija Tjedan mozga već se šesnaestu godinu provodi širom Hrvatske. U Osijeku se održava do 19. ožujka godina. U Školi za primijenjenu umjetnost i dizajn otvorena je izložba o temi Neurogastronomija. Manifestacija se provodi prije svega u sveučilišnim gradovima – Zagrebu, Rijeci, Splitu i Osijeku i to u organizaciji Medicinskih fakulteta.
Biološko računalo
Ljudski mozak često zovu biološko računalo ili bioračunalo pri čemu “biološko” znači da je dio nekog živog bića, a “računalo” da može prikupljati, obrađivati, pohranjivati i rabiti podatke kao i svako računalo.