Proslava Nove godine tradicija je koja potječe iz drevnog Babilona. Babilonci su slavili ulazak u Novu godinu još prije 4000 godina, ali ne zimi, već u proljeće tijekom razdoblja mladog mjeseca.
Božićni običaji u Hrvata
Božić je jedan od većih kršćanskih blagdana kojim se obilježava rođenje Isusa iz Nazareta. Prvih nekoliko stoljeća nove ere kršćani nisu obilježavali dan rođenja maloga boga, a Uskrs je bio jedini veliki blagdan.
Očuvanje zavičajnih običaja i kulturnih znamenitosti
U okviru projekta “Solin, grad koji volim” učenici 1. a i 1. b razreda Osnovne škole kraljice Jelene iz Solina s učiteljicama i pedagoginjom posjetili su Gašpinu mlinicu staru više od 300 godina koja je ujedno zaštićeno kulturno dobro grada Solina.
Mobilnost projekta “Our Culture – Our future” na Korčuli
Osnovna škola Ante Curać – Pinjac iz Žrnova na otoku Korčuli bila je prošlog tjedna domaćin šeste i posljednje mobilnosti projekta “Our Culture – Our future (Naša kultura – naša budućnost)”.
Čajanka ”Partea” u Osnovnoj školi Ravne njive – Neslanovac, Split
Odakle potječe običaj ispijanja čaja? Koje vrste čaja postoje? Na koji ga način britanci pripremaju? Je li čaj u Velikoj Britaniji nešto više od samog napitka?
Međunarodni eTwinning projekt Pusni običaji naših krajeva
Pusni običaji naših krajeva novi je projekt na eTwinning platformi. Projekt su osmislile učiteljice drugih razreda osnovne škole Daliborka Rotar i Milana Vukelić. Projekt je suradnja dviju susjednih škola OŠ “Milan Brozović” iz Kastva i OŠ”Sveti Matej” Viškovo.
Pokladni običaji u Hrvatskoj
Poklade su razdoblje između Nove godine i uskrsnoga posta u kojem se ljudi prerušavaju i maskiraju. Tada su dopuštene svakovrsne ludorije i neobična ponašanja. U većini hrvatskih krajeva pokladno ludovanje traje više dana, ponekad i tjedana, a završava obrednim spaljivanjem, vješanjem ili utapanjem pokladne lutke. Lutka simbolizira sve nedaće i zlo iz prethodne godine. S njezinim nestankom može se ući u novo razdoblje.
Uskrs i hrvatski uskrsni običaji
U četrdesetodnevnom razdoblju koje predstoji Uskrsu pod nazivom korizma, od davnih vremena, određenim postupcima su se izdvajali neki dani: sredinom korizme na trenutak se prekidao korizmeni post i pokora, a pete korizmene nedjelje kućne slike svetaca i raspela prekrivale su se tamnim rupcima.