Motiviranje učenika nije uvijek jednostavan zadatak za nastavnike, pogotovo kada se radi o individualnom radu. Postoje učenici koji preferiraju grupne zadatke i kojima je na taj način lakše iznijeti rad do kraja, ali bez obzira na to individualan rad u učionici također oblikuje uspjeh i napredak svakog učenika. Uz pomoć individualnog rada, nastavnici dobivaju pojedinačan uvid u rad svakog učenika i na individualizirani način pristupaju njegovom pravom znanju, sposobnostima i napretku.
Strah od uspjeha
Svakodnevno postavljamo niz pitanja koje sadrže „Što ako?“ iskazujući izvjestan strah od posljedica. Čini se da je strah sveprisutna epidemija u našem društvu.
Organizacija grupnog rada u učionici
Grupni je rad u učionici jednaki izazov za nastavnike i za učenike. Postoje učenici koji preferiraju individualan rad i skloniji su izbjegavati grupne zadatke gdje je predviđena suradnja s razrednim kolegama. Naravno, postoje i tipovi učenika koji više vole raditi u manjim grupama. Grupnim se radom razvijaju različite sposobnosti kod djece i učenika te potrebno je poticati ih na ovakvu vrstu suradnje od najnižih razreda osnovne škole.
Mjesec hrvatske knjige u 2. razredu Osnovne škole Škurinje Rijeka
Čitanje je jedna od temeljnih vještina na kojoj se gradi školovanje, ali i oplemenjuje i obogaćuje život. Razvijati ljubav prema čitanju i znatiželju za pisanom rječju jedan je od temeljnih zadataka učitelja. Čitanjem se bave stalno, ali su tijekom Mjeseca hrvatske knjige (od 15. listopada do 15. studenog) posebno slavili čitanje.
Rad u produženom boravku
Suvremeni način života sve većem broju roditelja nameće potrebu zbrinjavanja djeteta mlađe školske dobi koje nakon redovne nastave odlazi kući i bez nadzora provodi vrijeme do dolaska roditelja. Samostalan boravak kod kuće često izlaže dijete mnogim opasnostima, a strah i briga roditelja za dijete tijekom radnog dana nameću potrebu za organiziranom brigom o djetetu.