Zimski suncostaj ili solsticij je početak zime na sjevernoj polutki, a događa se 21. ili 22. prosinca. Tada je Sunce u svom prividnom kretanju po nebu najjužnije ili najniže nad obzorjem. Sunčeve su zrake okomite na južnu obratnicu, na 23°27' južne geografske širine.
Odmorko zima 2023.
Školski sportski savez Grada Zagreba tijekom zimskog odmora učenika organizira program još jedan Odmorko zima 2023. Program će se provoditi od 27. prosinca 2022. do 05. siječnja 2023. godine.
Zašto je zima zdrava
Iako su prehlade, gripe, niske temperature, hladni zrak mnogima mrske asocijacije na zimu, hladnoća ima i velike dobrobiti za naše zdravlje. Zima nije najpopularnije godišnje doba. Donosi i sezonu gripe, poledicu, lomove, a osim toga mnogi jednostavno ne vole hladnoću. Malo je onih koji razmišljaju o tome kako je upravo zima to jest izmjena godišnjih doba idealna za funkcioniranje ljudskog organizma.
Istine i zablude o održavanju tjelesne topline zimi
Procesi koje tijelo koristi za zagrijavanje su fascinantni. Ipak, za vrijeme nižih temperatura održavanje normalne tjelesne temperature postaje osobit izazov.
Zimsko računanje vremena
Prema Uredbi o ljetnom i zimskom računanju vremena, 30. listopada 2016. godine u 3 sata i 00 minuta kazaljke se pomiču jedan sat unatrag čime završava ljetno i započinje zimsko računanje vremena. Dani će postati kraći, ali spavat će se sat vremena više. Ljetno je računanje vremena tema koja od samoga početka svog postojanja ne prestaje biti aktualna. Pomicanje vremena dva puta godišnje dan danas nailazi na svoje prednosti i mane.
Zimski san
Ako pažljivo promatramo životinje, primijetit ćemo da neke od njih tijekom zime nekamo iščeznu. Neke ptice sele u južne krajeve, ali nestaju i mnogi sisavci kao npr. šišmiši. Oni ne sele nego spavaju zimski san odnosno hiberniraju. Zimski san je stanje smanjene metaboličke aktivnosti, slično vrlo dubokom snu.
Kapetan Scott – junak Antarktike
Brod „Terra Nova“ (Nova Zemlja) bio je kitolovac, ali kad se posljednjih tjedana 1910. godine probijao na jug olujnim oceanom bio je krcat zalihama hrane i opremom za članove britanske antarktičke ekspedicije. Na brodu se nalazila ekipa učenjaka koji su bili na putu u nepoznate ledene predjele na jugu Zemljine kugle, u namjeri da ih istraže.