U Osnovnoj školi braće Radića Pakrac i ove se godine provodi projekt P.S. Pokreni solidarnost. U njemu sudjeluju četiri razredna odjela viših razreda naše škole. Projekt provode nastavnice L. Skalnik, M. Farkaš, Ž. Maic i M. Nenadović Lneniček. Ovaj tjedan učenici 8.a razreda odaslali su svoje prve razglednice. Riječ je o dijelu međunarodnog Erasmus+ projekta pod nazivom SAY – Solidarity is about Youth: the voice of fraternity. Projekt se istovremeno provodi u Francuskoj, Španjolskoj, Poljskoj, Hrvatskoj, Italiji i Sloveniji.
Ovaj obrazovni projekt pokrenut je 2002. godine u Francuskoj. Osmislila ga je organizacija La Ligue de l’enseignement. Glavni cilj projekta je borba protiv porasta rasizma, netolerancije i društvene isključenosti. Provodi se kroz aktivnosti koje učenike potiču na promišljanje o solidarnosti i pravima svih ljudi.
U Hrvatskoj projekt vodi Centar za mirovne studije. Njihov zadatak je povezati škole i osigurati edukativne materijale. U središtu projekta je jednostavna, ali snažna aktivnost – pisanje poruka solidarnosti. Učenici i učenice pišu razglednice s porukama podrške. Te poruke šalju nasumično odabranim ljudima u svojoj zajednici.
Koraci u realizaciji
Prije pisanja, učenici pod vodstvom nastavnika analiziraju fotografije i razgovaraju o njima. Uče što su stereotipi, diskriminacija, siromaštvo, migracije, ali i o drugim društvenim temama. Razvijaju vještine kritičkog mišljenja i uče prepoznati nepravdu. Kroz te aktivnosti potiče ih se na empatiju i razumijevanje različitosti. Radionica pisanja potiče maštu mladih osoba i njihovu domišljatost te im istodobno osigurava prostor za stvaranje univerzalne poruke temeljene na osobnom stajalištu svakog pojedinca.
Primatelji razglednica mogu odgovoriti i poslati svoj dojam natrag organizatorima projekta. Njihove povratne informacije šalju se nacionalnim i međunarodnim koordinatorima, a oni ih prosljeđuju školama iz kojih su razglednice poslane.
Projekt P.S. Pokreni solidarnost učenike potiče da budu aktivni građani. Uče kako i malim gestama mogu doprinijeti boljem društvu. Poruka koju pošalju možda će nekome uljepšati dan. Važno je pokazati da svi pripadamo istom društvu i da je solidarnost vrijednost koju treba njegovati.