Željeli su Astronomiju učiniti zanimljivijom i dostupnom učenicima, odmaknuti se od frontalnoga rada i verbalnih metoda te ostvariti primjer dobre prakse povezujući međupredmetne teme i odgojno-obrazovne ishode.
Nakon uspješno provedenoga projekta nastavnici su dobili pozivnicu za sudjelovanje na Enter konferenciji koja se održava u Splitu od 2. do 4. studenoga 2023. godine. Sudjelovali su u poster sekciji čiji je cilj predstavljanje projekata namijenjenih visokomotiviranim i potencijalno darovitim učenicima te razmjena znanja, vještina i primjera dobre prakse na području odgoja i obrazovanja.
Neke od projektnih aktivnosti za učenike:
- istražiti kako su otkriveni planeti Sunčevoga sustava, podrijetlo imena planeta i povezati ih s grčkom i rimskom mitologijom
- istražiti udaljenost pojedinih planeta od Zemlje i od Sunca, površine planeta, masu i promjer čestica, mjerne jedinice u svemiru koristeći se znanjima s nastave matematike gdje su učenici naučili u znanstvenom zapisu izraziti udaljenosti među planetima i njihove veličine
- proučiti i istražiti kemijski sastav pojedinih planeta i njihove atmosfere te životne uvjete koji na njima vladaju.
Učenici su u različitim materijalima izradili makete Sunčevoga sustava, u digitalnome alatu Canva izrađivali su plakate planeta i dopisnice od fotografija urađenih radova, napravili su prezentaciju Sunčevoga sustava u kojemu su se koristili znanstvenim zapisima, izradili su i e-knjigu Planeti Sunčevoga sustava uz pomoć digitalnoga alata Book Creator, a na kraju su napravili kviz znanja u Google Forms.