prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

“Prema zelenoj budućnosti: Ublažavanje utjecaja šumskih požara”

Učenici Prve gimnazije iz Splita, zajedno sa profesoricom geografije Tinom Franić, tijekom školske godine 2023.-2024. su sudjelovali u eTwinning projektu naziva “Prema zelenoj budućnosti: Ublažavanje utjecaja šumskih požara”.

Ovaj eTwinning projekt suradnički je projekt Turske (Manavgat, Turkey), Grčke (Asopia, Grčka), Estonije (Saverna, Estonija) i Hrvatske (Split, Hrvatska) u kojem sudjeluju učenici nižih i viših razreda srednjih škola. Projekt je imao za cilj podići svijest o pošumljavanju opožarenih područja nakon požara rješavanjem problema uništavanja uzrokovanog šumskim požarima. U ovom projektu učenici su stekli znanja i vještine iz prirodnih znanosti, zaštite okoliša, održivosti i suradnje.

Ciljevi projekta:

1. Podići svijest o uzrocima i posljedicama šumskih požara.
2. Naučiti metode za obnovu prirodne životne ravnoteže područja stradalih nakon požara.
3. Poduzimanje mjera za zaštitu šuma
4. Razviti vještine u prirodnim znanostima, zaštiti okoliša i održivosti
5. Surađivati u multikulturalnim skupinama
6. Steći međunarodne komunikacijske vještine razmjenom jezika i kultura sa studentima iz partnerskih zemalja.
7. Razviti vještine engleskog jezika i ICT-a.

Projektne aktivnosti koje su se provodile u projektu su:
“Ovo sam ja”: učenici su se kroz izradu video zapisa, izrade avatara predstavili ostalim učenicima u projektu,

Izrada logo projekta: svaka zemlja partner pripremila je svoj prijedlog za logo . Kroz listopadne aktivnosti odabrao se logo projekta. Odabran je logo projekta kojeg su izradili učenici Prve gimnazije, Split.
Online sastanci su omogućili predstavljanje i povezivanje učenika u projektu.
“Ovo je moja škola”: učenici su predstavili svoju školu putem videa i prezentacija.

Istraživanje: učenici su u multikulturalnim grupama istraživali šume: vrste šuma, biljni i životinjski svijet u šumama, nužnost šuma za prirodni lanac, nužnost šuma za čovječanstvo te su izradili zajedničku knjižicu u digitalnom alatu Book creator.
Istraživala se i tematika šumskih požara: uzroci i njihova razaranja koju su razradili kroz postere (canva app).

Online seminari i webinari: prezentirali su obližnje šume te su kroz pitanja došli do saznanja o potrebi pošumljavanja područja.

Učenici su proveli i ekološki prihvatljivi projekt: sudjelovanjem u projektu održivog pošumljavanja na lokaciji Plano, Trogir (Nacionalni projekt pošumljavanja Boranka, 2023).

Virtualna izložba i dijeljenje: studenti su izložili svoje projekte putem videa, fotografija i digitalnih platformi.
Sudjelovanjem u projektu kod učenika se pospješuje razvoj istraživačkih, organizacijskih, komunikacijskih i prezentacijskih vještina te kreativnosti i inovativnosti.

Ovaj je projekt bio važan korak koji je postigao cilj povećanja svijesti učenika o pitanjima okoliša i kreiranja održivih rješenja uz međunarodnu suradnju.
Web poveznica:

 

“Prema zelenoj budućnosti: Ublažavanje utjecaja šumskih požara”
eTwinning 2023-2024
(Project Name: “Towards a Green Future: Mitigating the Impact of Forest Fires”)