Jedno je uvodno predavanje bilo za učenike 7. i 8. razreda, a drugo za učenike 5. i 6. razreda budući da je bilo potrebno prilagoditi temu uzrastu učenika.
Učenici su bili podijeljeni u četiri radionice u kojima su istraživali zadane teme i pravili plakate. Učenici 5. razreda, s profesoricom vjeronauka Dubravkom Radinski, istraživali su i opisivali židovske simbole i blagdane. Učenici 6. razreda, s učiteljicom matematike Jadrankom Domjan, istraživali su Pravednike među narodima. Na karti svijeta upisivali su broj Pravednika među narodima te su progovorili o Pravednicima među narodima u Hrvatskoj i sestri Amadeji Pavlović iz Đakova. Učenici 7. razreda s profesoricom Ivanom Čizmar, na temelju znanstvenog rada Branka Ostajmera Povijesne bilješke o obitelji Selinger, istražili su povijest židovske obitelji Selinger koja je živjela i u Đakovu. Na taj su način popratili povijest jedne židovske obitelji prije, tijekom i nakon holokausta. Učenici 8. razreda, s učiteljicom povijesti Ljiljanom Horvat, napravili su lentu vremena od 1933. do 1945. godine na koju su stavili važnije događaje vezane uz Drugi svjetski rat i temu holokausta. Nakon radionica učenici su prezentirali svoj rad.
Učenici 7. razreda OŠ Luke Botića sudjeluju i u međunarodnom projektu Šafran. Projekt Šafran upoznaje mlade ljude s temom holokausta sadnjom žutih šafrana. Žuti se šafrani sade u jesen u znak sjećanja na milijun i pol ubijene židovske djece. Žuta nas boja šafrana podsjeća na žute Davidove zvijezde koje su Židovi morali nositi pod nacističkom vlašću. Šafrani cvatu krajem siječnja kada se obilježava međunarodni Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti (27. siječnja).