prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Prvi transnacionalni sastanak partnera u Dublinu: Erasmus+ projekt SMaiLE – umjetna inteligencije u obrazovanju

Od 11. do 13. listopada 2024. godine učiteljice OŠ Pantovčak su sudjelovale na prvom trodnevnom transnacionalnom sastanku u Dublinu, Irska, u sklopu novog uzbudljivog Erasmus+ KA220 projekta. Konzorcijska skupina, koja predstavlja partnere iz OŠ Pantovčak (Hrvatska), Srednja škola Bedekovčina (Hrvatska), Collège Combe de Savoie (Francuska), Scoil Fhursa (Irska), Escola Secundária Jerónimo Emiliano de Andrade (Portugal), CEIP Guernica (Španjolska) te RiTEH, Sveučilište u Rijeci (Hrvatska), okupila se kako bi dalje razvili i koordinirali napore projekta usmjerenog na unapređenje obrazovanja putem AI tehnologija.

S velikim uzbuđenjem najavljuju novi Erasmus+ projekt “SMAILE”, koji će unaprijediti znanja i vještine učitelja i učenika u primjeni umjetne inteligencije u obrazovanju. Kroz međunarodnu suradnju razvijat će inovativne digitalne resurse, MOOCs i interdisciplinarne scenarije učenja koji će biti dostupni svima do 2027. godine.

Projekt zagovara usvajanje alata umjetne inteligencije (AI) u obrazovanju s naglaskom na etičke I ekološke standarde. Cilj je revolucionirati obrazovanje uvođenjem personaliziranog, pristupačnog i besplatnog sadržaja vođenog umjetnom inteligencijom za učenike i nastavnike. Žele osposobiti učitelje i edukatore iz pet europskih zemalja da učinkovito koriste AI alate kako bi poboljšali ishode učenja. Projekt uključuje razvoj AI e-HUB platforme, masovnih otvorenih online tečajeva (MOOC), međupredmetnih scenarija učenja te digitalnog AI priručnika, koji će pružiti personalizirano iskustvo učenja za učenike i nastavnike unutar različitih obrazovnih sustava.

Sastanak je, između ostalog, održan i na Tehnološkom sveučilištu u Dublinu, gdje je dr. Keith Quille, stručnjak za primjenu umjetne inteligencije u obrazovanju, održao nadahnjujuću prezentaciju o potencijalu AI-a u transformaciji obrazovnih okruženja. Njegovi uvidi postavili su temelje za rasprave o integraciji AI tehnologija u obrazovanje putem razvoja modula za učenje i alata, uključujući AI e-HUB platformu. Razmijenili su vrijedne ideje o tome kako ti alati mogu personalizirati iskustva učenja za učenike unutar različitih obrazovnih sustava.

Sastancima vezanim za upravljanje projektom predvodile su Danijela Takač i Marina Moćan iz Hrvatske, osiguravajući da timovi ostanu usklađeni i fokusirani. Proveli su značajan dio vremena na usavršavanju ciljeva projekta i izradi tehničkog plana rada za izgradnju rezultata projekta. Tijekom tih sastanaka raspravljali su o ključnim područjima implementacije, uključujući dizajn međupredmetnih scenarija učenja temeljenih na AI-u, medijskih sadržaja i vodiča. Partnerske škole imat će ključnu ulogu u pilotiranju ovih materijala kako bi se osigurala njihova učinkovitost.

Suradnja je bila srž sastanka, a održali su i fokusirane rasprave sa svakom partnerskom školom kako bi bili sigurni da su svi jasno razumjeli svoje doprinose. Rad s OŠ Pantovčak, koordinatorom projekta, te ostalim školama ključan je u razvoju praktičnih pristupa za testiranje i usavršavanje obrazovnih materijala koji će uskoro biti implementirani u njihovim institucijama. Osim produktivnih radnih sjednica, irski tim organizirao je kulturne aktivnosti koje su obogatile našu suradnju. Posjetili su slikovito selo Howth, imali vođenu turu gradom, što nje omogućilo neformalno umrežavanje i povezivanje na osobnoj razini izvan službenog programa.

Sveukupno, transnacionalni sastanak u Dublinu bio je veliki korak naprijed za projekt. Ne samo da je ojačao međusobnu suradnju, već je napravio prvi korak u razvoju plana implementacije projekta i AI alata za obrazovanje koji će koristiti učenicima i nastavnicima diljem Europe. Uz aktivno sudjelovanje svih partnerskih škola te vodstvo Tehnološkog sveučilišta u Dublinu i stručnjaka dr. Keitha Quillea, na dobrom su putu da učine obrazovanje inovativnijim i pristupačnijim pomoću umjetne inteligencije.