Nastavnica Azra Salihović i pedagoginja Sanja Matić prije zajedničkog online sastanka pripremile su anketu za učenike o navikama korištenja društvenih mreža. Učenici sedmog razreda škole iz BiH i učenici osmog razreda iz RH u aplikaciji Google Forms odgovarali su na anketna pitanja o svojim internetskim navikama. Iz ankete izdvajaju najzanimljivije podatke.
Rezultati ankete
Saznali su da su društvene mreže koje najčešće koriste učenici iz RH Whatsapp, Snapchat i TikTok. Twiterom se ne služi nitko, a Facebook ima samo 12 % učenika. Učenici iz BiH koriste najčešće Snapchat i Instagram. U BiH također nitko od anketiranih učenika ne koristi Twitter. Iz ankete se saznaje da studenti iz BiH provode nešto više vremena na društvenim mrežama. 47 % studenata iz Hrvatske provodi 1 do 3 sata na društvenim mrežama, a 35 % od 3 do 6 sati, dok 18 % provodi 6 do 10 sati na društvenim mrežama. Što se tiče studenata iz BiH, 26 % provede od 1 do 3 sata, 33 % provede od 3 do 6 sati, a 26 % od 6 do 10 sati. Postoje i studenti koji provode više od 10 sati na društvenim mrežama, čak 13 %. Većini učenika iz RH roditelji znaju koliko vremena provode na internetu, njih 82 %, dok je taj postotak za učenike iz BiH 100 %. Za 6 % učenika iz RH nema roditeljskog ograničenja, dok je taj postotak nešto veći za učenike iz BiH i iznosi 13,3 %.
Gotovo svi učenici iz RH kao i iz BiH uglavnom komuniciraju s prijateljima koje redovito viđaju, njih 94 %, a samo 6 % s rodbinom i prijateljima koje rijetko viđaju. Učenici iz RH smatraju da im društvene mreže pomažu u učenju, njih 59 %, dok ih 29 % nije sigurno, a 12 % smatra da im ne pomažu. 60 % učenika iz BiH smatra da im društvene mreže pomažu u učenju, 33 % nije sigurno, dok 6 % smatra da im uopće ne pomažu u učenju. Da su društvene mreže pomoć pri upoznavanju novih prijatelja, podijeljena su mišljenja kod učenika iz RH. 47 % ih smatra da im pomažu, 41% da ne pomažu, a 12% nije sigurno. Učenicima iz BiH društvene mreže više pomažu u upoznavanju novih prijatelja, njih 73 % tako smatra, 20 % učenika nije sigurno, a oko 6 % njih smatra da im društvene mreže ne pomažu u tome. Učenici prate profile javnih osoba u gotovo istom postotku i jednako smatraju da prikaz njihovih života nije realan, kao što misli 60 % učenika. Osim društvenih mreža, učenici iz Republike Hrvatske koriste TV iz drugih vrsta medija, kao i studenti iz Bosne i Hercegovine. Može se zaključiti da učenici imaju slične navike u korištenju društvenih mreža, osim što učenici iz BiH nešto više vremena provode pred ekranima i što im u većem postotku društvene mreže pomažu kod upoznavanja novih prijatelja.
Plakat o sigurnom korištenju interneta
Budući da dosta vremena provode na društvenim mrežama, važno je znati pravila ponašanja, isto kao i u realnom svijetu. Učenici su napravili zajednički plakat u digitalnom alatu Canva. Učenici obje škole istaknuli su po pet pravila. Internetska pravila učenika mogu se vidjeti na na plakatu učenika 15. osnovne škole i na plakatu učenika kraljice Jelene. Istaknuli su da je jako važno pristojno se ponašati, ne davati svoje osobne podatke, nikoga ne vrijeđati, ne komunicirati s nepoznatim osobama i uzimati od njih poklone. Važno je paziti i da ne pišemo velikim tiskanim slovima, redovito ažurirati softver, koristiti snažne lozinke i znati kome se obratiti za pomoć ako nam netko šalje uvredljive poruke i fotografije.
Kviz
Za zajednički sastanak nastavnica i pedagoginja izradile su kviz u Powerpoint prezentaciji. Učenici obje škole dobili su po sedam pitanja gdje su pokazali svoje znanje o sigurnom korištenju interneta. Osim pravila lijepog ponašanja na internetu učenici su saznali i da svaka naša online aktivnost ostavlja digitalni trag ili otisak. Prezentaciju možete pogledati OVDJE. Pitanja o sigurnom korištenju interneta izrađena su i u digitalnoj aplikaciji Kahoot. Svi izrađeni materijali postavljeni su na eTwinning platformu projekta da mogu koristiti i drugi sudionicima projekta u radu s učenicima.