Empatija se razvija od najranije dobi. U dobi od 5. godine do adolescencije s djetetom se može razgovarati o tome koliko razumije osjećaje drugih. Radionice koje se mogu provoditi sa starijom vrtićkom skupinom i u mlađim razredima su:
- Meditacija “Zlatni ključić”: U pozadini svira lagana glazba. Djeci predložimo da zatvore oči i desnu ruku polože na srce. Zamolite djecu da zamisle kako u srcu postoje mala vratašca kroz koja se može primati i slati pozitivna energija – ljubav, sreća, prijateljstvo, smijeh. Ključić tih vratašca su u djetetovoj ruci. Kako bi se ključić okrenuo i vratašca otvorila, treba samo zamisliti da to činimo prilikom disanja. Udišući možemo osjetiti kako se vratašca otvaraju i kako u srce svakoga ulazi ljubav i sunčeva svjetlost. Kada se izdiše, šalje se pozitivna energija. Predložimo djeci da zamisle kome šalju svoju pozitivnu energiju kao sunčevu svjetlost. Provodimo radionicu u trajanju od nekoliko minuta.
- “Dlan pun sunca”: Na velikom listu papira nacrtati sunce. Djeca redom polažu dlanove na papir tako da prstima dodiruju sunce. Nakon toga svako dijete olovkom ocrtava svoj dlan na papiru. Nakon toga bojicama ili flomasterima boji dlan drugog djeteta. Predložite djeci da zamisle da se u dlanovima nalaze različita velika “blaga” ispunjena suncem. To mogu biti prijateljstvo, sreća, ljubav, smijeh itd.
- “Dnevnik mog srca”: Djeci predložite da zapišu sve dobro što su doživjeli. To mogu biti dobri filmovi, dobri mirisi, dobri predmeti, dobre rečenice itd. Zatim trebaju razmisliti što iz svog popisa mogu pokloniti drugima. Nakon toga djeca redom “daruju” grupu. Na taj način nastoje prenijeti dobar osjećaj na druge.
Praktični savjeti za razvijanje empatije:
- Igrajte različite uloge
- Potičite ih da razgovaraju o emocijama
- Učite ih da pomažu drugima
- Ukazujte na osjećaje drugih osoba
- Čitajte im poučne priče