Prepoznavanje darovitosti, kreativno poučavanje i poticajno okruženje ključni su za njihov uspješan razvoj. Inovativne metode rada, suradnja s roditeljima te dodatna edukacija učitelja otvaraju prostor za autentičan rast i učenje darovite djece.
Vidljiva već u najranijoj dobi
Darovitost u djece često je vidljiva već u ranoj dobi, no važno ju je znati prepoznati, razumjeti i poticati. Daroviti učenici najčešće pokazuju izraženu radoznalost, brzo usvajaju nova znanja, razmišljaju na originalan način te se ističu sposobnošću povezivanja ideja i rješavanja problema. Njihov razvoj ne smije biti prepušten slučaju – pravodobno prepoznavanje i usmjeravanje ključno je za njihovo samopouzdanje, emocionalnu ravnotežu i ostvarenje punog potencijala.
Osnovna škola ima važnu ulogu u razvoju darovitih učenika, a to ne podrazumijeva isključivo naglasak na usvajanje dodatnog znanja. Podjednako je važno razvijati i kreativnost, kritičko mišljenje te socijalne vještine. Inovativne metode u nastavi – istraživački i projektni zadaci, učenje kroz igru i praktične aktivnosti, umjetničko izražavanje i radionice – pružaju darovitim učenicima priliku da otkriju i razvijaju svoje interese u sigurnom i poticajnom okruženju.
Potrebno osigurati dodatne edukacije i alate
Važnu ulogu imaju i roditelji koji svakodnevno mogu podržavati darovitost djeteta kroz zajedničke aktivnosti – čitanje, kreativne projekte, eksperimente, poticanje znatiželje i otvorene razgovore. Uz suradnju škole i roditelja, dijete će dobiti podršku u izgradnji svojih sposobnosti i pozitivne slike o sebi.
Ne smijemo zaboraviti ni učitelje. Njima je potrebno osigurati dodatne edukacije i alate kako bi znali prepoznati darovitost i prilagoditi nastavu. Organiziranje izvannastavnih aktivnosti, natjecanja, kreativnih projekata i izložbi omogućuje učenicima ne samo da razvijaju svoje talente, već i da uživaju u procesu učenja i stvaranja.