prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Riba klaun

Riba klaun biolozima i akvaristima je poznata pod nazivom Amphiprion percula, dok ju djeca često nazivaju “Nemo” po crtanom filmu u kojem se pojavljuje. Svoje ime ova živopisna riba može zahvaliti kombinaciji boja koje zaista podsjećaju na klauna. Tijelo ove ribice žarke je narančaste boje s tri vertikalne, crno obrubljene bijele pruge.

Jedinke ove vrste riba mogu doseći maksimalnu duljinu od osam centimetara. Među mužjacima i ženkama postoje razlike pa su tako ženke čak dva do tri puta veće od mužjaka.

Za ribe klaune u prirodi stare desetak godina smatra se da su imale dug život i da su dosegle duboku starost, dok one u akvarijima mogu poživjeti čak osam godina duže.

Proučavajući ribe klaune znanstvenici su došli do vrlo zanimljivih otkrića vezanih uz način života ove male zajednice riba u vlasuljama. Izuzetno je interesantno, primjerice, da sve ribice na svijet dolaze kao mužjaci. Kad jednom nađu svoju vlasulju-domaćina najvjerojatnije će tamo zateći još nekoliko jedinki ove vrste. Najveća ribica u skupini promijenit će spol u ženski i postati dominantnom ženkom, dok će sljedeća po veličini preuzeti ulogu dominantnog mužjaka.

Ribe klauni žive u vlasuljama, a prvi kontakt između mlade ribice i vlasulje-domaćina potiče stvaranje karakteristične obojenosti ribe klauna, a istovremeno i proizvodnju zaštitnog sluzavog omotača oko tijela ribice.

Upravo taj omotač omogućuje simbiozu između ribe klauna i vlasulje, pri čemu vlasulja ribici pruža učinkovitu zaštitu od predatora, dok ribica jede ostatke vlasuljine hrane i tako ju zauzvrat čisti. Uz to, naglašena teritorijalnost i agresija ribe klauna prema drugim organizmima odvraća od vlasulje moguće napadače i predatore.

Koraljni su grebeni jedno od najugroženijih staništa na svijetu. To su vrlo kompleksni sustavi, te i najmanja promjena nekog od ekoloških čimbenika – temperature, svjetlosti, zasićenja kisikom – mogu imati golem utjecaj na ovu vrlo osjetljivu ravnotežu. Stoga se gotovo svi stanovnici ovih staništa smatraju ugroženim vrstama. Tako je i skupina riba klauna nedavno dospjela na tu listu.

Ozbiljnu prijetnju opstanku ove vrste predstavljaju i sakupljači akvarijskih ribica. Ribe klauni su zahvalne akvarijske ribice jer se dobro prilagođavaju na život u akvariju i dugo žive, a uz to su jako atraktivne.