Kultura učionice oblikuje način na koji učenici doživljavaju školu, svoje vršnjake i proces učenja.
Kako unaprijediti vještine čitanja
Nastavnici svih predmeta dobro su upoznati s činjenicom kako učenicima nije dovoljno samo pročitati tekst vezan za gradivo ili knjigu. Vještina je čitanja također nešto što se sustavno uči, gradi i unaprjeđuje.
Uvjerljive krivotvorine: analizirajte s učenicima deepfake fotografiju i video
Uvjerljive krivotvorine (deepfakes) su umjetno stvoreni materijali, najčešće audiovizualni, u kojima je osobi zamijenjeno ili izmijenjeno lice, tijelo ili govor tako da izgleda kao da radi ili govori nešto što nije napravila ili rekla.
Više od formalnosti: zašto je priprema temelj učinkovite nastave
Učinkovita nastava ne proizlazi iz improvizacije, već iz pažljivo osmišljenog plana koji osigurava jasnoću, angažman i primjenjivost naučenog. Neovisno o godinama iskustva i statusu iskusnog nastavnika ili početnika koji tek započinje svoje pedagoško putovanje, strukturirana nastavna jedinica potreban je alat za učinkovit rad.
I pogreške su lekcije
Učionica nije tek običan prostor, ona je dinamično mjesto gdje se ideje razmjenjuju, postavljaju pitanja, ispravljaju pogreške i istražuju odgovori. U takvom je okruženju učenje proces: putovanje ispunjeno suradnjom i otkrivanjem, tijekom kojega učenici i nastavnici zajedno stvaraju ozračje usmjereno na vrijednosti promišljanja, pokušaja i pogrešaka, a ne isključivo na točne odgovore.
Tri principa funkcioniranja društvenih mreža
Bilo da želimo nešto objaviti ili pogledati što su drugi ljudi podijelili – možemo provesti sate na društvenim mrežama, a da to ni ne primijetimo. I jedva čekamo da ponovno započnemo “skrolati”.
Okidači u razredu: kako ih prepoznati i kako na njih reagirati
Svaki razred predstavlja jedinstvenu kombinaciju osobnosti, perspektiva i iskustava što upravljanje razredom čini složenim procesom koji zahtijeva visoku razinu pedagoške osjetljivosti i profesionalne spremnosti.
Etički izazovi umjetne inteligencije
Korištenje umjetne inteligencije u obrazovanju praćeno je nizom etičkih problema, kao što su pitanja privatnosti i sigurnosti, potencijalne pristranosti u algoritmima te mogućnost zamjene učitelja automatizacijom procesa poučavanja.
Disleksija: kako nastavnici mogu pomoći?
Uloga nastavnika u obrazovanju svakog djeteta iznimno je važna, a taj se značaj dodatno pojačava kada je riječ o djeci s disleksijom. Prema podacima Hrvatske udruge za disleksiju, oko 10 % stanovništva u Hrvatskoj pati od disleksije [1].
Smjernice za uspješno provođenje projekata medijske pismenosti
Europski opservatorij za digitalne medije (EDMO), platforma koja u borbi protiv dezinformacija okuplja provjeravatelje činjenica, članove akademske zajednice i stručnjake za medijsku pismenost, objavila je u listopadu 2024. Smjernice za učinkovite inicijative medijske pismenosti.