Bilo da želimo nešto objaviti ili pogledati što su drugi ljudi podijelili – možemo provesti sate na društvenim mrežama, a da to ni ne primijetimo. I jedva čekamo da ponovno započnemo “skrolati”.
Okidači u razredu: kako ih prepoznati i kako na njih reagirati
Svaki razred predstavlja jedinstvenu kombinaciju osobnosti, perspektiva i iskustava što upravljanje razredom čini složenim procesom koji zahtijeva visoku razinu pedagoške osjetljivosti i profesionalne spremnosti.
Etički izazovi umjetne inteligencije
Korištenje umjetne inteligencije u obrazovanju praćeno je nizom etičkih problema, kao što su pitanja privatnosti i sigurnosti, potencijalne pristranosti u algoritmima te mogućnost zamjene učitelja automatizacijom procesa poučavanja.
Disleksija: kako nastavnici mogu pomoći?
Uloga nastavnika u obrazovanju svakog djeteta iznimno je važna, a taj se značaj dodatno pojačava kada je riječ o djeci s disleksijom. Prema podacima Hrvatske udruge za disleksiju, oko 10 % stanovništva u Hrvatskoj pati od disleksije [1].
Smjernice za uspješno provođenje projekata medijske pismenosti
Europski opservatorij za digitalne medije (EDMO), platforma koja u borbi protiv dezinformacija okuplja provjeravatelje činjenica, članove akademske zajednice i stručnjake za medijsku pismenost, objavila je u listopadu 2024. Smjernice za učinkovite inicijative medijske pismenosti.
Aktivnosti za učenike: Umjetničko stvaralaštvo uz pomoć umjetne inteligencije
Kada istražujemo mogućnosti umjetne inteligencije, važno je razumjeti utjecaj koji može imati na naše živote, posebno kada je riječ o stvaranju slika i glazbe.
UI chatbotovi i emocionalna inteligencija: dvije aktivnosti za učenike
Chatbot koji pokreće umjetna inteligencija je računalni program ili aplikacija koja koristi tehnologiju umjetne inteligencije za komunikaciju koja je slična razgovoru sa stvarnom osobom. Komunikacija s chatbotom odvija se putem pisanih poruka ili glasa.
Budućnost počinje u učionici
Obrazovni put svakog učenika ispunjen je brojnim promjenama i izazovima. Od razredne i predmetne nastave, preko srednje škole do studijskih programa, učenici prolaze kroz faze koje zahtijevaju prilagodbu, odgovornost i samostalnost.
Povratnom informacijom do aktivnog učenja – Cedar tehnika
Među brojnim tehnikama pružanja povratnih informacija, CEDAR model (eng. Context, Examples, Diagnosis, Action, and Review) ističe se svojom strukturom i učinkovitošću.
Novinarske vrste i oblici: Vijest, izvještaj, reportaža, intervju i komentar
Edukativni materijali za učenike osnovnih i srednjih škola ‘Uvod u novinarstvo’ donose kratka objašnjenja najvažnijih novinarskih vrsta, kao i opise vježbi u kojima učenici sami pripremaju svoje vijesti, komentare i intervjue.