Croatian Makers projekt je udruge Institut za Razvoj i Inovativnost Mladih – IRIM, a osnivači su udruge Nenad i Rujana Bakić. IRIM donira opremu i razvija robotiku i automatiku u školama i udrugama za rad s mladima.
U siječnju 2017. godine pokrenuli su crowdfunding kampanju STEM revolucija za masovno uvođenje BBC micro:bit tehnologije u hrvatske škole. Početkom veljače 2017. godine otvorili su natječaj za uključenje svih osnovnih i srednjih škola, udruga, knjižnica i drugih ustanova koje rade s djecom i to s ciljem da svim ustanovama koje se uključe besplatno doniraju BBC micro:bitove. Gimnazija je Vukovar u tome vidjela svoju priliku i prijavila se na natječaj te na taj način osigurala 20 micro:bitova koji su već stigli u školu.
BBC micro:bit zajednički je pothvat tvrtki: BBC-a, Microsofta, Amazona, Samsunga i drugih partnera i najsuvremenija je tehnologija za jednostavnu i atraktivnu poduku u STEM području, ali i drugim područjima, dizajnu i umjetnosti.
BBC micro:bit edukativan je i kreativan alat čija svrha je inspirirati novu generaciji mladih. Građom nalikuje na kreditnu karticu, a radi se o računalu s ARM procesorom, 25 LED-a, konektorima za spajanje dodatnih senzora (termometar, senzor vlage), ima mogućnost Bluetooth veze za jednostavnije spajanje ili upravljanje preko drugih uređaja i na njemu nalaze se dvije tipke koje se mogu programirati za raznovrsne zadatke poput upravljanja drugim uređajima, ispisivanja poruka, prebacivanja glazbe.
Mogućnosti su neograničene i kao takav može pomoći učenicima u stjecanju znanja, vještina i sposobnosti potrebnih da iz pasivne uloge korisnika digitalne tehnologije prerastu u aktivne dizajnere i stvaraoce novih alata s kojima će se moći unaprijediti učenje, rješavati probleme ili jednostavno se zabaviti te u potpunosti iskoristiti prednosti života i gospodarstva 21. stoljeća.
Jednostavnost i svestranost ovog uređaja čine ga laganim i zabavnim polazištem za ulazak u digitalni svijet u mladoj dobi, ali isto tako može biti moćan alat za iskusne programere, dizajnere, umjetnike, znanstvenike i inženjere. (http://croatianmakers.hr/hr/naslovnica/)
Micro:bit radionice za mentore iz vukovarsko-srijemske županije održane su 2. i 3. ožujka 2017. godine u Osnovnoj školi Bartola Kašića u Vinkovcima pod vodstvom nastavnika Vedrana Menđušića. Ovim projektom zaista stvaramo aktivnu zajednicu nastavnika, edukatora i ostalih koji rade s djecom, ali i šire: pravo civilno društvo, angažirano i aktivno u promjeni i poboljšanju školstva i obrazovanja u Hrvatskoj.
Gimnazija Vukovar svjesna je činjenice da svoje učenike mora pripremiti za cjeloživotno učenje koje se nameće kao nužni preduvjet uspješnog djelovanja u budućem društvu znanja i zato ulaže iznimne napore i dokazuje spremnost za implementaciju novih tehnologija u svim segmentima kurikuluma i tako omogućuje svojim učenicima dobru startnu poziciju za ravnopravno pozicioniranje u utrci za globalno tržište rada.
Za početak, mikro:bitovi se koriste u nastavi informatike i učenici upoznaju osnove rada s micro:bitom kroz Microsoft PXT sučelje https://pxt.microbit.org/?lang=en i pišu svoje prve programe poput smješka, kockice za čovječe ne ljuti se, termometra, kompasa, igre magarca, a naravno tu je i MicroPython – potpuno text-based editor, savršen za razvijanje i nadogradnju programerskih vještina (http://microbitworld.me/#choose-editor). S obzirom na širok spektar primjene, micro:bitovi će naći svoje mjesto i u drugim nastavnim predmetima i učenici će stjecati sveobuhvatna znanja i puno jednostavnije uočavati korelacije međupredmetnih sadržaja, a sve u svrhu stjecanja primjenjivih znanja i vještina.
Ovakav vid rada i učenja, učenici iznimno dobro prihvaćaju i već na samom početku vidimo da su mogućnosti primjene micro:bitova neiscrpne. Pozivamo sve škole koje još nije zahvatila STEM revolucija, da nam se pridruže jer ćemo tako moći zajedno stvarati nove projekte, izmjenjivati ideje, znanja i iskustva, a sve s ciljem podizanja razine digitalne zrelosti škola a time i cjelokupnog obrazovanja u Republici Hrvatskoj.