„To je isti mozak, isti neuroni, isti zahtjevi za kisikom, pa je nejasno zbog čega je tolika razlika u funkcijama mozga između stanja budnosti i spavanja”, pita se Rodolfo Llinas, profesor sa Sveučilišta New York.
U nedavnom članku koji je objavljen u časopisu PNAS, Llinas i njegovi kolege otkrili su da specifični kalcijevi kanali igraju ključnu ulogu u zdravom snu, odnosno ključni su korak za razumijevanje normalne i abnormalne funkcije mozga za vrijeme buđenja.
Za rješavanje ovog pitanja, Llinas i njegovi kolege usredotočili su se na proučavanje kalcijevih kanala u miševa. Kalcijevi kanali su selektivna vrata u neuronima, koji osiguravaju da su svi dijelovi mozga međusobno u kontaktu.
Aktivnost kalcijevih kanala tijekom sna se povećava i razlikuje se od njihove aktivnosti tijekom budnosti. Na temelju toga, znanstvenici su odlučili odstraniti jednu vrstu kalcijevih kanala, tzv.Cav3.1 kanale, te pogledati kako izostanak djelovanja tih kanala utječe na mozak miša.
Istraživanjem je dokazano da ova vrsta kalcijevih kanala igra ključnu ulogu u normalnom snu. Miševima bez ovih kanala trebalo je više vremena da zaspu od miševa kojima nisu odstranjeni ovi kanali, a uz to spavali su vremenski puno kraće od zdravih miševa. Također, njihova moždana aktivnost je bila abnormalna za vrijeme spavanja, odnosno više je nalikovala onoj za vrijeme budnosti nego spavanja. Ono što je najvažnije, ovi miševi nikad nisu postigli dubok san. “To znači da smo otkrili da Cav3.1 kalcijevi kanali u konačnici podržavaju dubok san”, kaže Llinas.
Zbog nedostatka sposobnosti ulaska u dubok san, ovi miševi na kraju izražavaju sindrom sličan psihijatrijskim poremećajima kod ljudi. Llinas vjeruje da je proučavanje funkcioniranja mozga tijekom nesvjesnog stanja ključ za razumijevanje normalne svijesti, kao i abnormalne aktivnosti mozga. Ovaj rad počinje otkrivati jedan od ključnih mehanizama normalnog sna, kao i ulogu važnih kalcijevih kanala u ukupnoj funkciji mozga.