Dobrodošlicu im je poželio gospodin Senad Ađulović, arhivist specijalist u navedenoj ustanovi. Doznali su sve o nadležnosti, ustrojstvu, djelatnosti, povijesti i bibliografiji Državnog arhiva Bjelovar. Informirao ih je da arhiv u svojem spremištu čuva pisano povijesno gradivo njihovog kraja koji je imao bogatu prošlost koja je ostavila obilje pisanih tragova. Osvrnuo se na činjenice i podatke sadržane u arhivskim izvorima kao vjerodostojne i autentične svjedoke prohujalih vremena. Pojasnio im je pod kojim uvjetima je arhivska građa dostupna građanima, tko se uglavnom služi podacima, u kakvim se uvjetima nalazi arhivska građa, tko se brine o arhivu, a nabrojao je i pojedine skupine vrijedne arhivske građe. Svedeno na jedan nazivnik, može se reći da svaki pretinac u ovoj arhivi ima svoju neobičnu i jedinstvenu priču.
Istaknuo je da se povijest temelji na izvornoj dokumentaciji i ukazao na činjenicu da su arhivi baštinske ustanove koje prikupljaju, čuvaju i daju na korištenje svoju brojnu građu koja je svjedok kulturne baštine. Učenici smatraju da je posjet Državnom arhivu Bjelovar važan u stjecanju i proširivanju njihovih znanja, a ima i veliku odgojnu vrijednost jer im je omogućio stjecanje osobnih doživljaja. Složili su se da je arhiv izvor njihove pisane zavičajne baštine koja je ostavila neizbrisiv trag na ovim prostorima u nekim, davnim, prošlim vremenima.
Aleksandra Hohnjec se u ime Ekonomske i birotehničke škole Bjelovar zahvalila na trudu uloženom u pripremu posjeta, te naglasila kako joj je drago što su učenici imali priliku vidjeti arhiv i suvremeno korištenje arhivske građe.