To su djeca rođena nakon 2000. godine. Oni većinu svog slobodnog vremena provode ispred računala, igraćih konzola ili mobitela te surfaju, igraju razne igre i gledaju omiljene im YouTubere. Zbog toga često imaju slabiju sposobnost održavanja pažnje te ne komuniciraju s vanjskim svijetom rečenicama već većinom skraćenicama ili gestama.
Zbog fizičke neaktivnosti i većine vremena provedene u sjedećem položaju mi profesori tjelesne i zdravstvene kulture najčešće primjećujemo fizičke promjene. Tako su djeca koja većinu vremena provode za računalom motorički inferiornija, sklona debljanju te su vidljive promjene u držanju tijela zbog nepravilnog sjedenja.
Da bi se smanjile eventualne štetne posljedice djeca bi se trebala pridržavati određenih pravila.
- Ekran postavite tako da bude u ravnini djetetovih očiju
- Pravilno sjedenje u stolici
- Ako stopala djeteta ne dodiruju pod moraju biti na manjoj klupici
- Bitno je da su laktovi savijeni pod pravim kutom te time mogu pravilno koristiti tipkovnicu
- Manje dijete-manji miš i ergonomijska tipkovnica
Uz sve navedeno treba djecu naučiti da barem svakih dvadeset minuta skreću fokus s ekrana te povremeno izvedu vježbe istezanja ponajprije za vratne mišiće te mišiće leđa i šaka. U prezentaciji su primjeri nekih vježbi kojima se, ako se izvode pravilno i redovito, mogu znatno smanjiti problemi s kralježnicom te lošim držanjem tijela koji kasnije dovode do mnogih problema u odrasloj dobi. Uz dugotrajno sjedenje dolazi do grčenja mišića, ali i ozbiljnijih zdravstvenih problema kao što su pomaci na kralježnici, hernija diska, nastanci krvnih ugrušaka i povećanje rizika od kardiovaskularnih bolesti.