Lozinka je niz znakova koji se koristi za pristup internetskim uslugama (npr. virtualnoj učionici, edukativnim sadržajima, online igricama, elektroničkoj pošti, korisničkom računu društvene mreže,…). U online su alatu Nearpod učenici proučili prezentaciju, kojom su se podsjetili što već znaju o zaporkama te naučili i nove sadržaje. Naučili su da zaporka mora imati najmanje osam znakova, mora sadržavati slova i brojke, ne smije sadržavati osobne podatke (ime, adresu, datum rođenja,…), sadrži kombinaciju malih i velikih slova, poželjno je da sadrži i posebne znakove (#, !, %, @,…).
Zaporke bi trebali znati roditelji, ali ne i prijatelji, moramo je mijenjati barem dvaput godišnje, te imati različite zaporke za različite online račune.
Učenici su naučili prepoznati i razlikovati slabu zaporku od jake zaporke, te stvoriti jaku zaporku.
Jaka se zaporka može stvoriti nizom stihova omiljene pjesme ili rečenicom koju lako pamtimo, npr.
U online svijetu pazimo na svoju sigurnost.
početna zaporka bila sadržavala bi prvo slovo svake riječi: Uospnss
zamijenit ćemo tri slova brojkama: U6spn71
dodat ćemo barem dva znaka U!6sp%n71 i stovrili smo jaku zaporku.
Učenici su se upoznali s generatorima zaporki i načinu provjere je li njihova zaporka jaka ili nije. Ali su zaključili i da nije dovoljno samo stvoriti jaku zaporku, nego je treba i zapamtiti!
Učenici su odigrali i igricu Digital Passport na poveznici (s edukativnih sadržaja mrežnog mjesta Common Sense), provjerili su prepoznavanje slabih i jakih zaporki u online igrici te utvrdili stečeno znanje u igrici Imam dobru lozinku s portala Pet za Net.