Primorska klima ne djeluje samo preventivno, nego i ljekovito, podižući obrambene snage organizma. Boravkom na moru, naše tijelo dobiva rijetke elemente u tragovima koje općenito nedostaju u svakodnevnoj suvremenoj ishrani.
Boravak uz more jača imunitet
Morska voda i zrak imaju i biološki utjecaj na ljudsko zdravlje. Minerali kao magnezij, mangan i kobalt iz morske vode prodiru u organizam te jačaju prirodni imunitet. Šetnja uz more dobra je za pluća, jer omogućuje udisanje mikrokapljica morske vode, koje nastaju od razbijanja valova o obalu. Sitne čestice soli u zraku, punog negativnih iona vodika i minerala u tragovima, putuju do najdubljih predjela plućnih alveola, zbog čega lakše apsorbiramo kisik. Vjetar, poseban zrak, sunce, aromatično raslinje i prisutnost eteričnih ulja i minerala je razlog zašto morska klima ima povoljan utjecaj na zdravlje.
Talasoterapija u povijesti
Još se u davna vremena proučavao povoljan utjecaj morske klime na zdravlje. Otac medicine Hipokrat među prvima je poučavao ljekoviti učinak mora i morskih krajeva na svojem zavičajnom otoku Kos, na arhipelagu Dodecanesos u Egejskom moru. Promatrajući blagotvoran učinak mora na oštećene ruke ribara, shvatio je da morska voda smanjuje rizik od infekcija i obnavlja stanice. Grci i Rimljani gradili su termalne kupke na obalama Sredozemlja i Atlantika, a grčki dramaturg Euripid u petom stoljeću prije Krista napisao je da “more liječi sve ljudske boljke”.
Morska voda kao savršeni lijek
Francuski znanstvenik René Quinton posvetio je život proučavanju morske vode. God. 1897. došao je do zaključka da je ljudski organizam analogan morskoj vodi jer ima jednak sastav minerala. Godine 1906. objavio je knjigu „Morska voda, organski medij“, u kojoj govori o kemijskoj sličnost krvne plazme i morske vode.
Morska voda ima identičnu pH vrijednost kao zdrava ljudska krv, te sadrži minerale i elemente u točnim omjerima koji su potrebni ljudskom organizmu. U morskoj vodi su sadržani gotovo svi elementi iz prirode kao što su natrij, magnezij, kalcij, kalij, silicij pa čak i srebro i zlato, a u 1 litri morske vode nalazi se prosječno 35 grama raznih otopljenih soli. Jedan od najvažnijih elemenata u tragovima iz mora je jod jer je ljudskom organizmu neophodan za proizvodnju dvaju važnih hormona štitnjače.
Ti hormoni su bitni jer upravljaju potrošnjom energije u tijelu. Nedostatak joda može brzo dovesti do kroničnog umora, ali i do povećane sklonosti infekcijama, mišićne slabosti, povećanog osjećaja hladnoće, usporenih refleksa, pa sve do stvaranja guše.
More nam pomaže u liječenju bolova u leđima, problema s cirkulacijom, sportskih ozljeda, problema s kožom, psorijaze, išijasa. Morska klima pomaže kod svih stanja povezanih s modernim načinom življenja poput napetosti i stresa, sprječava i liječi bolesti srca i krvnih žila, čisti i hidratizira kožu.
Korisni morski sportovi
Ronjenje je odličan način da tijelo dobije „slanu“ detoksikacijsku hidroterapiju. Morska voda sadrži sve ljekovite minerale i zato morsko kupanje dopušta koži detoksikaciju i obnavljanje. Zbog otpora koji pruža voda pri plivanju, čak 10-15% više nego zrak, plivanje i ronjenje su odličan sport, jer su samo dva zamaha rukama dovoljna da pokrenemo cijelo tijelo i gotovo sve mišiće, bez opterećenja na zglobove i uz smanjeni rizik od ozljeda. Samo 15 do 30 minuta plivanja svaki dan dovoljno je za prirodno uklanjanje celulita, strujanjem vode i masiranjem cijelog tijela.
Veliku korist od kupanja u otvorenim morskim vodama imamo i zato što je more jedno veliko elektromagnetsko energetsko polje, koje prirodno puni i uravnotežuje ljudski energetski sustav. To značajno pridonosi procesu obnove te ubrzava čišćenje organizma.
Kupamo li se u moru tijekom ljeta, učinak na zdravlje još je povoljniji. Djelovanju morske vode pridružuje se i blagotvorna aktivnost sunčeva svjetla te povećana proizvodnja vitamina D.
Tekst je izvorno objavljen na mrežnim stranicama Alternativa za vas.